Katehetski ured Varaždinske biskupije

mobitel: 099/490-7554
e-mail: katehetski@biskupija-varazdinska.hr
web: katehetski.biskupija-varazdinska.hr
Radno vrijeme Katehetskog ureda: Ponedjeljak - petak od 7 do 15 sati (pauza: 10:30 - 11:00)

Predstojnik Katehetskog ureda: mr. sc. Damjan Koren
Tajnik Katehetskog ureda: Robert Ivančan, mag. theol.

Katehetski ured Varaždinske biskupije osnovao je prvi biskup msgr. Marko Culej, kojemu je Sveti Otac Ivan Pavao II. povjerio 5. 7. 1997. g. upravljanje novoosnovanom biskupijom. Prvi predstojnik Katehetskog ureda od osnutka biskupije bio je vlč. Stanko Havaić, tada župnik u Klenovniku, a od 1. rujna 2001. godine predstojnikom je imenovan mr. sc. Damjan Koren. Od osnutka Ured je djelovao u prostorijama Biskupskog ordinarijata uz katedralu, a od 2004. godine djeluje u novouređenim prostorima Pastoralnog centra u Zagrebačkoj ulici 3.

Temeljne zadaće Ureda su:

• koordinacija zapošljavanja vjeroučitelja
  • promicanje kvalitete vjeronaučne nastave
  • praćenje i vrjednovanje rada vjeroučitelja, s osobitim naglaskom na pripravnike
  • pružanje pedagoško-didaktičko-metodičke pomoći vjeroučiteljima
  • organiziranje različitih oblika trajne formacije vjeroučitelja (stručni seminari, stručna vijeća, duhovne obnove i duhovne vježbe)
  • suorganiziranje  i provođenje natjecanja iz vjeronauka „Vjeronaučne olimpijade“
  • izdavanje stručnih pomagala.

Katehetski ured u svom djelovanju ponajprije surađuje s Nacionalnim katehetskim uredom pri HBK, Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta te Agencijom za odgoj i obrazovanje. Stoga Ured surađuje, savjetuje i provodi nadzor vjeroučitelja u 38 osnovnih i 17 srednjih škola u Varaždinskoj, u 19 osnovnih i 5 srednjih u Koprivničko-križevačkoj, u 31 osnovnoj te 7 srednjih škola u Međimurskoj županiji, po 1 osnovna škola u Bjelovarsko-bilogorskoj i Krapinsko-zagorskoj te po 1 osnovna škola i 1 srednja škola u Virovitičko-podravskoj županiji.

U školskoj godini 2017./18. u osnovnim školama radi 203, a u srednjim školama 37 vjeroučitelja/ice te njih 5 radi i u osnovnoj i u srednjoj školi.

Uvođenjem vjerskog odgoja u javne predškolske ustanove na području biskupije, djelovanje Ureda proširilo se i na predškolski odgoj djece. Od 60-tak predškolskih ustanova, 16 ima verificiran Program katoličkog vjerskog odgoja djece predškolske dobi od Ministarstva obrazovanja i sporta RH, te u svom redovitom programu roditeljima nude i vjerski odgoj djece. Nacionalni katehetski ured je u suradnji s Katehetskim institutom pri KBF-u u pet jednogodišnjih ciklusa organizirao teološko-katehetsko doškolovanje odgajateljica za odgoj predškolske djece u vjeri. Doškolovanje je pohađalo 80-tak odgajateljica, od kojih je do danas njih 64 steklo uvjete za dobivanje Kanonskog mandata za odgoj u vjeri od varaždinskog biskupa. U pedagoškoj godini 2017./2018. 45 odgajateljica provodi vjerski odgoj prema verificiranom programu.

Na početku školske godine u mjesecu rujnu, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje organizira se stručni skup za sve vjeroučitelje i odgajateljice u vjeri. Na razini Biskupije organiziraju se susreti duhovnog karaktera uz Božić i Uskrs. Tijekom školske godine za vjeroučitelje se priređuju i 3 stručna vijeća po županijama. Vjeroučitelji i odgajateljice u vjeri obvezni su svake godine sudjelovati na višednevnim duhovnim vježbama, koje Ured organizira u Duhovnom centru Varaždinske biskupije na Veternici, a moguće je otići i u druge centre za duhovne vježbe. Ured priređuje i božićne susrete varaždinskog biskupa s ravnateljima škola na području Biskupije.

U drugom polugodištu, u sklopu natjecanja i smotri učenika iz svih predmeta, održavaju se i natjecanja iz vjeronauka – Vjeronaučne olimpijade na školskoj, međužupanijskoj/biskupijskoj i državnoj razini za vjeroučenike osnovnih i srednjih škola.

Slika Logotip Katehetskog ureda Varaždinske biskupije.
Slika Ulaz u prostorije Katehetskog ureda.