Održano zajedničko stručno vijeće vjeroučitelja

U Varaždinu je u petak, 7. rujna 2012. održano zajedničko županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u Oš s područja Varaždinske biskupije. Vjeroučitelji su u toj prigodi sudjelovali i u proslavi zaštitnika Varaždinske biskupije, svetog Marka Križevčanina.

Prvo ovogodišnje županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Varaždinske, Međimurske i dijela Koprivničko-križevačke županije održano je kao zajedničko u dvorani Pastoralnog centra Varaždinske biskupije.
Meditativnom molitvom jednog vjeroučitelja koju su predvodile voditeljice županijskih vijeća Ivana Kolarić i Marina Horvat započelo je vijeće s radom. Uvodni pozdrav uputio je predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije mr. Damjan Koren koji je pozdravio sve prisutne i čestitao svim sudionicima koji su napredovali u zvanje mentora ili savjetnika.

Nakon uvodnog govora predstojnika, voditelji Županijskih vijeća Ivana Kolarić, Anita Bakovljanec i Silvio Benč osvrnuli su se na godišnje planove koje su im vjeroučitelji slali. Voditelji su iskazali određeno nezadovoljstvo, a razlog je taj što mnogo vjeroučitelja nije poslalo planove, a mnogi primljeni bili su nepotpuni ili su sadržavali razne nepravilnosti. Pohvalili su one vjeroučitelje koji su sami izrađivali planove.

Nova savjetnica Varaždinske biskupije Anita Bakovljanec započela je svojem zalaganje kratkim razmišljanjem o kralju, kraljevstvu, kraljevskom djetetu. Sve prisutne pozvala je da uzdignu glave i osjete da su kraljevska djeca i da sa smiješkom na licu i uzdignute glave krenu u svijet. Nakon kratke meditacije započela je sa izlaganjem po točkama dnevnog reda.

Savjetnica se osvrnula na izradu godišnjih planova. Za izradu kvalitetnog godišnjeg plana, sastavljenog prema naputcima Agencije za odgoj i obrazovanje, potrebno je koristiti Plan i program vjeronauka u osnovnim školama i HNOS. Svaki godišnji plan treba sadržavati: mjesec, broj sati rada u tom mjesecu, nastavne cjeline i teme razdijeljene po satovima, ključne pojmove, suodnos i napomene.

Mjesečna planiranja potrebna su kako bi se cjeline iz godišnjeg plana razradile na jedinice koje ćemo upisivati u dnevnik, te je potrebno dodati i aktivnosti učenika.

Dnevno planiranje potrebno je kako bi se mogla odvijati kvalitetna vjeronaučna nastava. Oblik dnevne pripreme razlikuje se s obzirom na iskustvo vjeroučitelja.

školski aktiv vjeroučitelja je aktiv vjeroučitelja jedne škole. Vjeroučitelji se dogovaraju o aktivnostima, iznose svoja zaduženja i plan kako ih ostvariti. Svi vjeroučitelji unutar jedne škole trebaju uskladiti svoje godišnje planove.

Svaki vjeroučitelj treba se usavršavati. To usavršavanje može se odvijati na nacionalnoj, biskupijskoj, županijskoj ili razini škole. Usavršavanje se mora odvijati i individualno. Za sva usavršavanja osim školskog i individualnog prijavljuje se preko stranice za stručne skupove Agencije za odgoj i obrazovanje.

Nakon što je savjetnica završila svoje zalaganje, predstojnik ureda nas je pozvao da redovito sudjelujemo na duhovnim vježbama koje organizira Katehetski ured u „Duhovni centar Veternica“.

Blagdan sv. Marka Križevčanina vjeroučitelji, sudionici županijskog stručnog skupa, proslavili su u katedrali „Uznesenju blažene Djevice Marije na nebo“, zajedno sa svećenicima Varaždinske biskupije.

tekst: Marina Horvat
foto: S. Benč, V. Cesar