„Vrapčićiâ€o sletjeli u Vojvodinu

„Vrapčići“ iz Drnja ovog kolovoza, na poziv Montessori vrtića Subotica posjetili i predstavili program predškolskog odgoja i naobrazbe, odgoja u vjeri Republike Hrvatske, a posebno naše Koprivničko-križevačke županije u Vojvodini.

13. kolovoza 2011.

Tom prilikom primio ih je direktor predškolskih ustanova "Naša radost" iz Subotice g. Jašo šimić, prof. defektolog sa svojim montessori odgojiteljicama Eminom Kujunđić i Dajanom šimić iz vrtića "Marija Petković", te stručnom voditeljicom Snežanom Flego. Oba su ravnatelja predstavila rad svojih vrtića te u konstruktivnom i suradničkom dijalogu odgojiteljica oba vrtića ove dvije države dogovorili nastavka daljnje suradnje. Domaćine je posebno interesirao postupak uvođenja odgoja u vjeri u redovne programe predškolskih ustanova, za koji su jako zainteresirani i smatraju ga jednim od važnih zadaća u narednom periodu.
Nakon razmjene iskustva s područja predškolskog odgoja i naobrazbe delegacija vrtića "Vrapčić" Drnje obišla je par ustanova vrtića (od ukupno 50-tak) koji rade po različitim programima, te likovni atelje vrtića "Matija Gubec" gdje su se upoznale s visokim stupnjem rada na stvaralaštvu djece vezanom uz rad sa keramikom, lutkarstvom, te svim ostalim tehnikama čiji su rezultat visoke nagrade na državnom i svjetskom nivou.
Nakon stručnog dijela posjete odgojiteljice su u stručnom vodstvu pravnika Gradskog muzeja grada Subotice, obišle sve znamenitosti grada te svoju posjetu završile u Gradskoj vijećnici.
Drugog dana svog boravka posjetili su HPKD "Matija Gubec" Tavankut, Galeriju prve kolonije naive u tehnici slame , crkvu "Srca Isusova", te župni ured u kojem je postavka slika od slame te krune koje se prinose kao zahvale na proslavma Dužijace koja se održava u sklopu crkve. Domaćin im je bila Sanda Benčik slamarica iz Tavakuta i dugogodišnja suradnica ovog vrtića.
Zadnjeg dana svog boravka odgojiteljice su bile nazočne 100. proslavi Dužijance, običaja Bunjevačkih Hrvata u Vojvodini, čiji je vrhunac bilo slavljenje zajedničke Svete mise koju je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.