ADVENTSKO VRIJEME U "BAMBIJU"

Kroz cijelo vrijeme došašća ili adventa svakodnevno smo se okupljali oko adventskog vijenca u našem vjerskom centru. Dnevne aktivnosti započinjali smo tako paljenjem svijeće/svijeća na adventskom vijencu, čitanjem poruke dana koje smo izvukli iz adventskog kalendara, rješavanjem zadataka koje smo nalazili u adventskom kalendaru, pjevanjem adventskih pjesama, recitiranjem stihova.

Kroz to vrijeme djeca su usvojila pjesmu „Visom leteć“ koju su zatim na misama zdušno pjevala sa crkvenim zborom kroz svo vrijeme adventa. Usvojila su i prekrasne stihove „U vrtiću s Isusom“ koja je plod suradnje djece i naše ravnateljice Snježane Tišljarić i na koju smo svi vrlo ponosni.

Zadatke koje su djeca kroz advent dobivala, s veseljem su i izvršavala. Tako smo kroz zadatke izradili adventski vijenac, izradili trodimenzionalni papirnati adventski vjenčić za svako dijete, sijali pšenicu i svakodnevno brinuli o njoj, izradili čestitke za svoje najmilije i prijatelje našeg vrtića, pekli kolače za druženje s roditeljima, ukrasili sobu božićnim ukrasima koje smo i sami izrađivali, postavili i okitili bor, postavili štalicu i vodili brigu o figuricama iz štalice, pripremali se za scenski prikaz dolaska anđela na Zemlju koji smo uprizorili na sam Božić u župnoj Crkvi.

Djeci je postavljanje štalice, koje nije bilo odjednom, već je sam proces postavljanja trajao nekoliko dana bio izrazito zanimljiv. Svakodnevno su se oko štalice događale promjene, djeca su ih uočavala i komentirala s odgojiteljicama. Najprije su uočili anđela, drugog dana pojavili su se pastir i ovce, trećeg dana Marija i Josip, ali daleko od štalice tako da smo ih svakog dana primicali štalici te su na sam Badnjak i došli do nje. Figurica Isusa dočekala je djecu kad su se vratila nakon Božića u vrtić. Veoma su bila radosna ugledavši ga u štalici, cijeli dan su se zadržavala u blizini i pjevala mu božićne pjesme.

Nekoliko dana prije samog Božića u vrtiću smo se na druženju okupili djeca, roditelji i odgojiteljice. Družili smo se uz prikaz adventskog vrta koji prikazuje put ljudske duše koja ide izvana prema unutra. Za djecu je to bio poseban doživljaj jer je adventski vrt upriličen u večernjim satima samo uz svjetlost svjećica. Pjevali smo adventske i božićne pjesme , častili kolačima koje su djeca uz pomoć odgojiteljica pripremila za svoje roditelje.

Srca djece i odgojiteljica nakon svih ovih prekrasnih događaja su bila spremna za veseli događaj – rođenje Spasitelja Isusa Krista.

U VRTIĆU S ISUSOM

Kad se nekog voli - Isus je tu.
Kad se netko ljubi – Isus je tu.
Kad se netko grli - Isus nam se smiješi,
Tko s Isusom hodi, manje griješi

U vrtiću mome On nas uvijek prati,
Nema nikog tko zna od Njega veću ljubav dati!

Kad se nekog tješi - Isus je tu.
Kad se nekom smiješiš - Isus je tu.
Kad pomogneš siromahu - Isus nam se smiješi,
Tko s Isusom hodi - manje griješi.

U vrtiću mome On nas uvijek prati
Nema nikog tko zna od Njega veću ljubav dati.

Željka i Maja