BEATIFIKACIJA DRINSKIH MUČENICA

Tijekom audijencije 14. siječnja, papa Benedikt XVI. odobrio je Dekret o mučeništvu službenica Božjih Drinskih mučenica. Ovih pet sestra, s. M. Jula Ivanišević, s. M. Berchmana Leidenix, s. M. Krizina Bojanc, s. M. Antonija Fabjan i s. M. Bernadeta Banja članice su Družbe Kćeri Božje ljubavi.

Za vrijeme rata, 1941., sestre su u samostanu „Marijin dom“ na Pala neumornim radom i djelotvornom ljubavlju, ne gledajuću na nacionalnu i konfesionalnu razliku pomagale svim kojima je pomoć bila potrebna. Nasljedujući poziv samog Krista „što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste“ (Mt 25,40), kao i geslo naše Utemeljiteljice Franziske Lechner „Činiti dobro, darivati radost, usrećivati i voditi u nebo!“
Bez obzira na ratne prilike, odlučile su ostati uz narod. U četvrtak, 11. prosinca 1941. nasilno su odvedene u pravcu Goražda, a samostan je opljačkan i zapaljen. Njihov četverodnevni križni put po hladnoći i snijegu, uz preslušavanja i ispitivanja, prijetnje i vrijeđanja, vodio ih je najprije do Sjetline, gdje je 76-godišnja s. M. Berchmana, shrvana od puta i svih događanja, odvojena od ostalih sestara i zadržana. Ostale sestre nastavile su svoj križni put sve do Goražda. Tamo su stigle u popodnevnim satima 15. prosinca i smještene su u vojarnu na drugi kat.
Iste večeri razulareni su vojnici u pijanom stanju provalili sestrama u sobu i s nečistim namjerama nasrnuli na njih. Jedan od svjedoka, časnik Juraj Rupčić, izjavljuje: „Iste večeri čuo se odjednom plač i vika sestara. Ne može se reći ni pripovijedati što je bilo, nego se jednostavno naslućuje, da su četnici nedostojno i nasilno pristupili sestrama, te su ove, da se oslobode njihovog napadaja, skočile kroz prozor. Prva je skočila s. Jula, a posljednja s. Bernadeta, koja se je kod pada najviše ozlijedila i onesvijestila. Sestre su htjele bježati pred napadajem četnika, ali ovi su ih uhvatili i odmah sve četiri zaklali i bacili u Drinu.“ (BULJAN, s. M. Slavica: Zavjet krvlju potpisan, Denona, Zagreb, 2010.) Nekoliko dana kasnije njihova tijela biti će odgurnuta u rijeku Drinu koja postaje njihov grob, sve do slavnog uskrsnuća. Imale su hrabrosti ostati vjerne Bogu i sebi. Pod cijenu vlastitoga života izabrale su mučeništvo, završile život na obali hladne Drine i krvlju svojom potpisale svoje zavjete.
S. Berchmana ostala je desetak dana u Sjetlini i vidljivo se oporavljala. Zatim je, kako je rečeno, trebala poći u Goražde k ostalim sestrama, koje su već bile ubijene. Dva su je vojnika odvezli na sanjkama. Kočijaš je po povratku rekao da je dobro stigla, a jedan je od njih oko vrata imao njezinu krunicu. Zapisano je da je ubijena 23. prosinca 1941.
Obranile su svoje ljudsko i redovničko dostojanstvo, te ostale vjerne do kraja položivši svoj život. Bog ih nije napustio, primio ih je u svoj zagrljaj, one su dale svoj život, a zadobile vječnost. Sada Bog preko svoje Crkve proslavljuje njih.
Proglašenje blaženima Drinskih mučenica bit će 24. rujna ove godine u Sarajevu. Svečano euharistijsko slavlje predslavit će Papin izaslanik kardinal Angelo Amato, prefek Kongregacije za proglašenje svetih u Rimu, u 11,00 sati u Olimpijskom centru Zetra. Budimo dionici tog „povijesnog događaja“ u životu Crkve i hrvatskoga naroda, događaju koji je poruka i poticaj za sadašnje i buduće naraštaje.

Petak 23. rujna
• molitveno bdijenje u crkvi Kraljice svete Krunice u 20.00 sati
Subota 24. rujna
• pretprogram u Olimpijskoj dvorani Zetra u Sarajevu 9.45 sati