KATEHETSKI URED
VARAŽDINSKE BISKUPIJE


Zagrebačka 3
42000 Varaždin
Tel: 042/314-150
Mob: 099/490-7554
E-mail: katehetski@biskupija-varazdinska.hr

Radno vrijeme:
Ponedjeljkom: 7 - 14 sati
Utorkom: 7 - 14 sati
Četvrtkom: 7 - 13 sati
(pauza: 10:30 - 11:00)

Biskupijski stručni skup za vjeroučitelje

Biskupijski stručni skup za vjeroučitelje

U subotu, 5. lipnja 2010., u dvorani je Pastoralnog centra Varaždinske biskupije održan stručni skup za vjeroučitelje u osnovnim i srednjim školama Varaždinske biskupije.

Varaždin, 5. lipnja 2010.

Skup je održan u organizaciji Katehetskog ureda Varaždinske biskupije i Agencije za odgoj i obrazovanje. Glavna tema susreta bila je «Roditelji i njihova suodgovornost u odgojno-obrazovnom sustavu kroz prizmu vjeronauka u školi». Susret je započeo zajedničkom molitvom, a na samom početku sve prisutne su pozdravili varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak i vlč. mr. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda.

Poznati psihoterapeut i profesor dr. sc. Vladimir Gruden održao je izlaganja na teme "Interakcija: učenik-roditelj-učitelj" i "Rastavljeni roditelji i problem adoptirana djeteta".

U vrlo zanimljivim predavanjima, koji su plod bogatog rada sa klijentima, prof. Gruden je istaknuo kako učitelj pa tako i vjeroučitelj ne prenosi učeniku samo znanje već i sebe, svoju osobnost. Dijete odgaja odgajatelj, on kao cjelokupna osoba, svojim svjedočenjem, a ne metoda odgoja. Učenici u razred sa sobom donose nasljeđe tj. kompletan roditeljski utjecaj na njega, te se ovdje učitelj susreće sa roditeljem kao takvim. Profesor ističe kako je danas teško educirati, budući da je edukacija promjena, a ljudi se boje promjena. Roditelji su svakako primarni odgajatelj, a utjecaj vrtića na dijete nazivamo preodgoj. Važan je susret između učitelja i roditelja preko različitih osobnih informacijskih susreta, stručnih konzultacija i predavanja. Djeca trebaju shvatiti da im je Bog podario volju, oni je trebaju razvijati, a to se postiže podučavanjem.

U drugom predavanju profesor Gruden, ponajviše iz vlastite prakse napominje kako djeca rastavljenih roditelja imaju mnogo više problema u odrastanju nego ona čiji su roditelji u braku. Dijete je "produkt" oca i majke, njihova materijalizirana ljubav, stoga je za njegovo odrastanje i stvaranje osobnosti potrebna i ljubav i identifikacija oba roditelja. Svaka rastava braka dovodi do djetetovog duševnog raskola i ono je psihički osiromašeno. Da bi se održala ravnoteža u duši djeteta, potreban je visok stupanj emocionalne zrelosti rastavljenih roditelja.

Prof. dr. sc. Zdenka Gruden u svome predavanju pod nazivom "Samopoštovanje - osnovni čimbenik promjene u edukaciji" istaknula je kako današnje moderno društvo teži za ljudima punim samopoštovanja a to su osobe koje vole i znaju biti voljene, one koje se nose sa svim problemima, koje nisu depresivne, koje osjećaju svoju vrijednost. Razlikujemo visoko i nisko samopoštovanje kod ljudi. U svim segmentima društva bolje se vrednuju ponosne osobe, inteligentne, kompetentne, nadarene, sigurne tj. osobe koje imaju visoko samopoštovanje, a to bi trebao biti svaki edukator. Odgajatelj-edukator nikako ne smije imati nisko samopoštovanje koje se često očituje kao depresija, strah, krvinja jer to učenici osjećaju i u skladu sa time se odnose prema toj osobi. Iz dugogodišnjeg vlastitog iskustva s učenicima, profesorica je istaknula kako je u školama poguban utjecaj za samopoštovanje učenika neprekidno rivalstvo i takmičenje u razredu, osobito za visoke ocjene.

Nakon stručnih predavanja, skupu od 140 prisutnih vjeroučitelja obratila se Gordana Barudžija, viša savjetnica za vjeronauk u AZOO. Govorila je o ostvarivanju programa pripravničkog staža, postupku i načinu polaganja stručnog ispita. Izložila je zadatke pripravnika kao i mentora te mentora ad hoc. Zahvalila se djelatnicima Katehetskog ureda Varaždinske biskupije te svim njegovim suradnicima, voditeljima stručnih vijeća i mentorima Varaždinske biskupije na ugodnoj i stručnoj suradnji prilikom organizacije stručnog skupa za vjeroučitelje voditelje stručnih vijeća, mentore i savjetnike koji je održan u Varaždinu od 28. do 30. travanja 2010. godine.

Vjeroučitelj Silvio Benč, stručni suradnik u Katehetskom uredu, predstavio je devetomjesečni rad web-stranice Katehetskog ureda www.kuvb.org te zahvalio svima koji svojim materijalima obogaćuju tu stranicu. Četrdeset najangažiranijih vjeroučitelja tom je prigodom za svoj doprinos stranici nagrađeno prigodnim podlošcima za miš i plakatima.

Predstojnik Katehetskog ureda vlč. mr. Damjan Koren je na kraju susreta podnio izvješće o radu Ureda u školskoj godini 2009./10., o izvršenim pedagoškim nadzorima i uvidima u odgojno obrazovni rad vjeroučitelja, zahvalio je svima koji su sudjelovali u pripremama učenika za natjecanja iz vjeronauka, kao i onima koji su pripremali i raelizirali natjecanja na svima razinama. Podsjećajući vjeroučitelje na obavezu sudjelovanja na svim stručnim skupovima, pohvalio je revne za sudjelovanje i ostale pozvao na odaziv u slijedećoj školskoj godini. Poseban naglasak stavio je na sudjelovanje u duhovnim vježbama svake godine i posebno se osvrnuo na termine koji predstoje u lipnju i srpnju kako su planirani prema Godišnjem planu. Potaknuo je vjeroučitelje na nove prijave i potvrdu svog dolaska, kako bi se na vrijeme moglo obavijestiti duhovne centre i voditelje o konačnom broju prijavljenih. Pozvao je vjeroučitelje koji trebaju obnoviti Kanoski mandat da se upišu na listu za osobne razgovore. Uz želju da školsku godinu uspješno privedu kraju, svima je zaželio ugodne ljetne praznike.

Na kraju susreta vjeroučitelji Varaždinske biskupije zahvalili su se svim djelatnicima Katehetskog ureda kao i višoj savjetnici Gordani Barudžiji na svesrdnom angažmanu i svim toplim riječima potpore i strpljenja koje iskazuju u susretu s njima.

Aleksandra Lukavečki



Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika