Da budu jedno

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana 18. - 25. siječnja 2011.

U ovom tjednu započinje ekumenska osmina molitve za jedinstvo kršćana.

Kršćansko jedinstvo nije bezlična jednoobraznost i nemisleća uniformiranost, nego jednakost u različitosti oko Isusa koji je Krist.

Zato pravi ekumenizam ne ide za time da se približimo jedni drugima, nego da se svatko od nas približi Kristu. A što budemo bliži Kristu, bit ćemo bliži i jednidrugima. što budemo sličniji Kristu to ćemo biti sličniji jedni drugima.

Svaka molitva za jedinstvo kršćana je molitva za obraćenje i približavanje Kristu.

Ne radi se o tome da netko postane naš, nego je ekumenizam želja da svi budemo Kristovi.

Nikola Kuzmičić
Preuzeto iz Liturgijskog listića Varaždinske katedrale

Molitve Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana 2011. godine pripremili su kršćani iz Jeruzalema, uzevši za temu Djela apostolska 2,42 „Bijahu postojani u nauku apostolskom, zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama“.

Ova je tema poziv na povratak počecima prve crkve u Jeruzalemu; poziv na nadahnuće i obnovu, vraćanje bitnostima vjere; poziv je na prisjećanje na vremena kad je crkva još bila jedna. Unutar ove teme predstavljaju nam se četiri elementa koji su bili obilježja rane kršćanske zajednice, no koji su također bitni za život kršćanske zajednice gdjegod bila. Kao prvo, apostoli su prenosili Riječ. Drugo, zajedništvo –koinonia- je bilo važno obilježje ranih vjernika kadgod su se sastajali. Treće obilježje rane Crkve bila je Euharistija -„lomljenje kruha“, spomen Novog Saveza kojeg je Isus donio svojom mukom, smrću i uskrsnućem. Četvrti je vid postojana molitva. Ova su četiri elementa stupovi života crkve i njenog jedinstva.

Sadržaje za molitvenu osminu možete preuzeti niže: