Hodočašće i 4. Stručno vijeće

Spomendan sv. Josipa radnika, u subotu 1. svibnja 2010. godine, vjeroučitelji Varaždinske biskupije obilježili su radno - hodočasnički.

Spomendan sv. Josipa radnika i Praznik rada u subotu 1. svibnja vjeroučitelji Varaždinske biskupije obilježili su radno i hodočasnički. Katehetski ured Varaždinske biskupije zajedno s voditeljima svih pet županijskih stručnih vijeća vjeroučitelja organizirao je terensku nastavu kao stručno usavršavanje vjeroučitelja s temom «Marija u liturgiji Crkve u Hrvata». Bilo je to četvrto i zadnje stručno vijeće kojem se odazvalo nešto više od stotinjak sudionika.
 Na put se krenulo autobusima u ranim jutarnjim satima iz koprivničkog i međimurskog kraja, a nakon zajedničkog susreta u Varaždinu preko Ivanca stiglo se do Marije Bistrice, gdje ih je dočekao župnik i čuvar svetišta Majke Božje Bistričke preč. Zlatko Koren. Nakon hodočasničke ulazne procesije, preč. Koren je u kapeli zavjetih darova održao predavanje o štovanju BDM u liturgiji s naglaskom na povijest štovanja u tom hrvatskom nacionalnom svetištu. Iznio je sustavan i stručan presjek svetišta od povijesti, preko tradicije, pučke pobožnosti i predaje, pa do liturgijskih osobitosti i dobrobiti koje to svetište može pružiti svojim hodočasnicima. Osobito su zanimljiva bila konkretna iskustva događaja iz bliže povijesti svetišta koja je vješto spojio s blaženim kardinalom Alojzijem Stepincem koji je također bio tema tog radnog i hodočasničkog projekta s vjeroučiteljima. Vjeroučitelji su bili izuzetno zadovoljni predavanjem, jer je preč. Koren uspio napraviti izvrsnu komparaciju i kompilaciju iznesenih podataka s konkretnim mogućnostima izrade katehetskih materijala i njihovom upotrebom u školskom vjeronauku.
Na euharistijskom slavlju vjeroučitelji su se pridružili ostalim hodočasnicima iz domovine koji su ispunili bistričku crkvu. Bili su tu hodočasnici iz dalekog Vira, iz zagrebačke župe sv. Mihaela u Dubravi, hodočasnici iz susjedne Slovenije iz Murske Sobote te članovi VIS Kefa sa svojim župnikom iz župe sv. Petra u Zagrebu. Euharistijsko slavlje u zajedništvu s drugim nazočnim svećenicima predvodio je kapucin fra Ivan Markanović, a propovijedao je vlč. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije. U propovijedi je spojio hodočasničku prisutnost oko Marije u njezinom bistričkom svetištu i spomendan sv. Josipa koji se tog dana časti kao Josip radnik. Pozvao je sve nazočne da u svom životu izbjegavaju perfekcionizam i da upravo od tih dvaju likova, koji su bili najbliži Isusu, nauče tri stvari koje će im u životu pomoći: uvijek imati pred očima Marijine riječi – 'što god vam rekne, učinite', dakle, slušati i živjeti po Svetom pismu; nadovezao se zatim na drugo čitanje i iskoristio ga za poruku sv. Josipa radnika – 'sve što radite, zdušno činite', dakle, s voljom i čitavim bićem raditi svoj svakodnevni posao i na kraju sve prožeti ljubavlju, kako reče sv. Pavao u prvom čitanju: 'Povrh svega ljubav, jer to je sveza savršenstva'. Stoga je poručio kako je potrebno izbjegavati i boriti se protiv nepotrebnog perfekcionizma oružjem ljubavi.
Nakon euharistijskog slavlja i zajedničkog objeda u restoranu "Dobro mi došel prijatelj", vjeroučitelji su se uputili u posjet likovnoj koloniji na otvorenom koja se nalazi svega jedan kilometar od Marije Bistrice u smjeru Vinskog Vrha. Oduševila ih je maštovitost i raznolikost motiva i skulptura duhovnog i profanog sadržaja, a Valent Kunić, idejni začetnik te likovne kolonije, unio je svojom prisutnošću, duhovitošću i gostoljubivošću osobitu svježinu tom susretu. Nastavljen je put prema Lepoglavi gdje je župnik preč. Andrija Kišiček održao predavanje o bl. Alojziju Stepincu kao vjernom Marijinom hodočasniku s naglaskom na njegovom štovanju BDM u vrijeme najteže kušnje za njegovih uzničkih dana u Lepoglavi.
Program je zaključen u molitvenom ozračju obilaska novog Stepinčevog križnoga puta koji ide uz zatvorske zidine do kapele sv. Ivana na vrhu brijega Gorice iznad Lepoglave. Na tom je putu vjeroučitelje hodočasnike vodio o. Josip Krčmar, supsidijar u župi Lepoglava i dušobrižnik u lepoglavskom zatvoru.
Duhovno i kulturno osvježeni, vjeroučitelji su se uputili svojim domovima ne skrivajući zadovoljstvo susretom i zahvalnost Varaždinskoj biskupiji koja je financijski omogućila ovaj stručni i hodočasnički dan svojim vjeroučiteljima.

D. K.