KATEHETSKI URED
VARAŽDINSKE BISKUPIJE


Zagrebačka 3
42000 Varaždin
Tel: 042/314-150
Mob: 099/490-7554
E-mail: katehetski@biskupija-varazdinska.hr

Radno vrijeme:
Ponedjeljkom: 7 - 14 sati
Utorkom: 7 - 14 sati
Četvrtkom: 7 - 13 sati
(pauza: 10:30 - 11:00)

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Uskoro započinje godišnja molitvena osmina za jedinsvo kršćana. Poziv je svakog iskrenog kršćanina da se uključi u ovaj ekumenski pothvat.

18. - 25. siječnja 2010.

Dragi vjeroučitelji!

Pred nama je za koji dan tjedan obilježavanja svjetske Molitvene osmine za jedinstvo kršćana.

Na Stručnom vijeću vjeroučitelja srednjih škola Varaždinske, Međimurske i Koprivničko-križevačke županije održane 30. rujna 2009. godine u Rudarskoj i kemijskoj školi u Varaždinu na temu EKUMENIZAM I DIJALOG (predavač prof. J. Zečević) izrazili smo želju za organiziranijim obilježavanjem Molitvene osmine i kvalitetnijim razvijanjem ekumenskih ciljeva na području Varaždinske biskupije. Pišem vam sa željom da se odazovemo molitvi za jedinstvo kršćana. Budući da još nije došlo do višekonfesionalnog obilježavanja moliti možemo i monokonfesionalno u svojim župnim zajednicama npr. klanjanja u tu nakanu, molitva vjernika za vrijeme sv. Mise…, možemo potaknuti i učenike kroz nastavu vjeronauka što vjerujem da već činite i na kraju ostaje nam i osobna molitva. U organizaciji molitve može nam pomoći molitveni priručnik. Ukoliko ste bliže Mariji Bistrici jedan od molitvenih susreta biti će i tamo 25. siječnja gdje biste mogli pozvati i učenike.

Ovogodišnja Molitvena osmina za jedinstvo kršćana poziva na promišljanje o svjedočenju vjere u Uskrsloga. Glavna biblijska tema 2010. godine glasi: "Vi ste tomu svjedoci" (Lk 24, 48). Polazne tekstove oblikovali su ove godine kršćani iz škotske, povodom stote obljetnice Svjetske misijske konferencije u Edinburgu 1910. godine.

Ukoliko nemate molitveni priručnik posjetite web-mjesto www.karmel.hr/web/ekumenizam.html i pridružimo se svatko na svoj način molitvi za jedinstvo kršćana od 18. do 25. siječnja 2010. godine te dajmo svoj doprinos u ekumenskim nastojanjima i evangelizaciji.

Osobni susret s Uskrslim korjenito je promijenio život Mariji Magdaleni, Petru ili dvojici učenika na putu u Emaus te na jedinstveni način za svakoga od njih jedno postaje imperativ: „Vi ste tomu svjedoci.“ Iako ne će svjedočiti na isti način ipak, svatko će od njih naglasiti nešto drugo, katkad će nastati i nesklad među njima o tome što vjernost Kristu zahtijeva pa ipak svi će raditi na tome da se naviješta Radosna vijest.

S nadom koja je u nama vjerujemo da je Bogu sve moguće, jer živeći puninu poziva promičemo zajedništvo i kulturu života.

Ujedinjene u molitvi iskreno vas pozdravljam!

Povjerenstvo za ekumenizam
Danijela Anić, asc

Temeljni biblijski tekst svjetske molitvene osmine  za jedinstvo kršćana 2010.: "VI STE TOMU SVJEDOCI" (Lk 24, 48).

DODATAK: O sudjelovanju katolika u ekumenskoj molitvi

Za katolike (i u Hrvatskoj) se više ne bi trebalo postavljati načelno pitanje smiju li ići u crkve i bogomolje drugih kršćanskih zajednica (pravoslavaca, evangelika ili baptista…) i moliti zajedno s njima. Ne samo da Katolička Crkva to svojim vjernicima dopušta, ona im to i izričito preporučuje. Najviši učiteljski autoritet u Katoličkoj Crkvi, Sveti sabor, u ovom slučaju II. Vatikanski, na čelu s papom, u Dekretu o ekumenizmu iz 1964., molitvu za puno jedinstvo kršćana naziva plodom “milosnoga daha Duha Svetoga” te ističe da “privatne i javne prošnje za kršćansko jedinstvo”, uz “obraćenje srca” i “svetost života”, “valja smatrati dušom svega ekumenskog gibanja” i nazivati “duhovnim ekumenizmom”. Unitatis redintegratio spominje običaj katolika “da se često saberu na molitvu za jedinstvo Crkve” i izričito navodi da je “slobodno…, pače poželjno, da se katolici združuju u molitvi s rastavljenom braćom”. Taj Sveti sveopći (= ekumenski) Sabor, u kojem s okupljeni biskupi svijeta sa Svetim Ocem, izražava uvjerenje da su “takve zajedničke prošnje doista… jako sredstvo da se izmoli milost jedinstva i prirodno označuju one veze koje još povezuju katolike s rastavljenom braćom…” Sabor dakle jasno izražava stav koji ne samo da dopušta da se za jedinstvo s rastavljenom kršćanskom braćom moli jedino unutar vlastite Crkve, unutarkonfesionalno, nego i preporučuje, drži poželjnim, da se moli i zajedno s njima, dakle interkonfesionalno. Sam papa Ivan Pavao II., koji je izjavio da je ekumenizam “jedan od prioriteta njegova pontifikata” u puno je navrata pohađao crkve drugih kršćanskih konfesija i molio s njima. Svjedoci smo da Sveti otac, i ovih dana ponovno u Asizu okuplja na zajedničku molitvu ne samo predstavnike kršćanskih vjeroispovijesti, nego i drugih religija.
 
Molitva za jedinstvo kršćana za katolike u Hrvatskoj, koji žive u duhu nauka Crkve, postala je nešto samo po sebi razumljivo. Naši su biskupi još u svojem Pastirskom pozivu za oživljavanje ekumenskog duha i nastojanja od 29.1.1974. o molitvenoj osmini, o načinu i vremenu njezina organiziranja rekli: “U svakoj župi i duhovnoj zajednici neka se svake godine beziznimno brižljivo organizira i održi Tjedan kršćanskog jedinstva, bilo u uobičajeno vrijeme između 18. i 25. siječnja, ili – ukoliko to vrijeme ne odgovara – između Spasova i Duhova. Uz molitvene pobožnosti neka se tom prigodom razrađuju ključne ekumenske teme. Ako je moguće, neka se u to vrijeme upriliči također zajedničko moljenje za sveto jedinstvo skupa s predstavnicima drugih kršćanskih zajednica koje žive na istom području.”
 

Jure Zečević

 Datoteke za preuzimanje: