More je kopno

Građanska inicijativa o referendumo o hrvatskom-slovenskim graničnim pitanjima.

Poštovani!

Građanska inicijativa MORE JE KOPNO pokreće potpisivanje Zahtjeva Hrvatskom saboru za provođenje referenduma o hrvatsko-slovenskim graničnim prijeporima.

Prema Zakonu o referendumu utemeljen je Organizacijski odbor čiji je predsjednik Mate Knezović, dipl. iur. Organizacijski je odbor, sukladno Zakonu, donio odluku da se prikupljanje potpisa provodi od nedjelje 15. do nedjelje 29. studenog ove godine.

Da bi zahtjev bio obvezujuć za Hrvatski sabor nužno je prikupiti 10% potpisa birača (što iznosi oko 450.000) na jedinstvenom obrascu kojeg vam dostavljamo u prilogu. Potpisivanje se vrši isključivo na obrascu (ne vrijedi on line) na kojem se nalazi i referendumsko pitanje.

Iako je iznenadnost potpisivanja Sporazuma o arbitraži uvjetovala to da se u iznimno kratkom vremenu organizira ova akcija Organizacijski odbor u postupku je organiziranja županijskih odbora i koordinatora po cijeloj Hrvatskoj (kao i za Bosnu i Hercegovinu, te iseljeništvo).

Na kraju ovoga dopisa, osim opće mail adrese (more.je.kopno@gmail.com) dostavljamo vam mail adrese svih županijskih povjerenika.

Pozivamo vas sve:

- da, ukoliko želite, nakon 15. studenoga potpišete Zahtjev na priloženom obrascu
- da obrazac odmah proslijedite svojim obiteljima, susjedima, prijateljima i poznanicima gdje god ih imate
- (osim individualnog širenja ove obavijesti i obrasca za potpisivanje), pozivamo vas i da nam se pridružite prema mjestu svojeg prebivališta u provođenje akcije.

Akcija je zamišljena terenski i vaše je sudjelovanje jednostavno. Ukoliko se prijavite na mail adresu županijskog povjerenika prema mjestu prebivališta, županijski će vam se koordinator javiti i dogovorit ćete se u kojem mjestu (općini ili gradu) možete sudjelovati u prikupljanju potpisa. To može biti vaš kvart, ili čak samo zgrada (susjedstvo) u vašem gradu, odnosno selo ili dio sela u koje živite i slično. Na taj način povjerenik će još tijekom akcije znati koja su mu mjesta pokrivena, a koja nisu volonterom-suradnikom.

Pozivamo sve članove određenih udruga, pokreta, građanskih inicijativa, da poruku proslijede članovima svoje udruge te ih također potaknu da se prema mjestu prebivališta jave na mail županijskog koordinatora.

Pozivamo predsjednike udruga, voditelje pokreta i druge njihove ovlaštene zastupnike da, ukoliko žele, uključe svoje udruge u popis su-organizatora, jer ćemo popis objavljivati na našoj internetskoj stranici i u medijima. Pozivamo razne grašanske udruge i inicijative, braniteljske udruge diljem domovine, udruge, pokrete i zajednice vjernika da nam se pridruže u organizaciji!

Molimo vas da to učinite što prije do nedjelje, kako bi odmah u nedjelju zahvatili što veći dio birača u Hrvatskoj, pa i izvan Hrvatske.

Uspostavili smo i jednostavnu web stranicu (www.more-je-kopno.com) na kojoj možete pronaći obrazac i umnažati ga, prema potrebama, te širiti dalje. Na stranici ćete naći i druge potrebne informacije. Pokrenuta je i facebook grupa MORE JE KOPNO GRAАANSKA INICIJATIVA, pa svatko tko želi može se uključiti.

Referendum je najizravniji čin demokracije i vaš je glas na referendumu ravnopravan glasu saborskih zastupnika kojima se pokušava prepustiti ova dalekosežna odluka. Arbitražni sud je politički dogovoreni sud, a ne stalno pravno tijelo kao što su to Međunarodni sud za pravo mora ili Međunarodni sud pravde Ujedninjenih naroda. Politički sudovi, osim prema međunarodnom pravu, sude i prema nekim drugim kriterijima, što je i navedeno u Sporazumu o arbitraži - vidi Čl. 4 (1) (b) (Sporazum se nalazi na našoj interenetskoj stranici).

Budimo odgovorni, obvezujućim zahtjevom za referendum dovest ćemo i do toga da će nam kao građanima-biračima morati biti objavljene sve okolnosti oko Sporazuma i "tihe diplomacije".

Vrijeme je ograničeno, pridružite nam se još danas!

Ivica Relković, koordinator
098/355-277