Nagradno hodočašće Stepinčevim stopama

Po pet ponajboljih ekipa osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske biskupije u ovogodišnjem natjecanju iz vjeronauka - Vjeronaučna olimpijada - sudjelovalo je na nagradnom hodočašću u Krašić i Mariju Bistricu.

Odredišta nagradnog putovanja bila su određena samom temom ovogodišnjeg natjecanja, a to je blaženi Alojzije Stepinac.

Autobus s najboljim natjecateljima, njihovim mentorima, članovima Povjerenstva i djelatnicima Katehetskog ureda iz Varaždina ponajprije se uputio u Krašić, mjesto u kojem je blaženi Alojzije proveo svoje posljednje godine života u kućnom pritvoru. Krašić je ujedno i rodna župa bl. Alojzija koji je rođen u susjednom mjestu Brezarić. Hodočasnike je dočekao i primio domaći župnik vlč. Dragutin Kučan. Govoreći o povijesti izgradnje župne crkve Presvetog Trojstva u nekoliko etapa, ponajviše se zadržao na nama najzanimljivijem razdoblju, a to je vrijeme kada je tu u pritvoru boravio bl. Alojzije. Na glavnom je oltaru blaženik i služio svoju posljednju misu. Nakon crkve, hodočasnici su posjetili i župni dvor, odnosno dvije prostorije koje je za vrijeme svojega sužanjstva koristio bl. Alojzije. Radi se o spavaćoj i radnoj sobi koje su mu pružale dom kroz posljednjih 2990 dana. U njima se nalaze i predmeti koje je bl. Alojzije koristio onako kako su bili u njegovo doba. Nakon razgleda, hodočasnici su proslavili svetu misu u župnoj crkvi, koju je predvodio vlč. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije, a propovijedao je p. Igor Horvat, župnik iz Mađareva, inače mentor jedne od najuspješnijih ekipa na natjecanju.

Drugo je mjesto hodočašća bila Marija Bistrica, gdje je rado hodočastio i bl. Alojzije. Kao nadbiskup zagrebački ostavio je neizbrisive tragove u tom hrvatskom nacionalnom svetištu - dao je urediti križni put s kipovima postaja "Kalvariju" na brežuljku koji je danas ukomponiran u crkvu na otvorenom, uređenoj prigodom drugog pohoda pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj, kad je kardinala Stepinca proglasio blaženim. Osim župne crkve, hodočasnici su posjetili i Karmel u Mariji Bistrici gdje su se pobliže upoznali s redom bosonogih karmelićanki koje zbog svojeg zatvorena kontemplativnog života bude mnogo znatiželje i poštovanja. Pitanja, dakako, nije nedostajalo. Karmelićanke je u Hrvatsku doveo sam bl. Alojzije, koji je to smatrao svojim najvažnijim djelom koje je učinio.

Nakon povratka u Varaždin oko 17,00 sati, zadovoljni su se hodočasnici razišli svojim domovima.

S.B.