Nagradno putovanje najuspješnijih na VO2011
Katehetski ured Varaždinske biskupije je 12. travnja 2011. godine organizirao tradicionalno nagradno jednodnevno putovanje za 10 najuspješnijih ekipa na Vjeronaučnoj olimpijadi osnovnih i srednjih škola u 2010./11. školskoj godini.
Mjesto sjecanja - Vukovarska bolnica '91, Memorijalni muzej Domovinskog rata - vojarna 204. udarne vukovarske brigade, Spomen dom Ovcara i Masovna grobnica Ovcara
Četrdeset vjeroučenika, jedanaest mentora vjeroučitelja i voditelja Županijskih stručnih vijeća i djelatnici Katehetskog ureda, hodočastili su Gospi od Utočišta u Aljmašu. U molitvi i pjesmi zahvaljivali su Bogu i našoj nebeskoj Majci na svim milostima primljenim ove školske godine. Čuvar svetišta i župnik preč. Ante Markić, hodočasnike je kratko upoznao s poviješću župe i svetišta, a kao živi svjedok velikosrpske agresije posvjedočio je o protjerivanju svih župljana te o teškim i dugim godinama patnje u progonstvu, sve do ponovnog povratka na svoja ognjišta.
Zanimljivo i potresno svjedočanstvo preč. Markića mladima je potvdilo saznanje o, za hrvatski narod, teškim devedesetim godinama. Poticaj je to na molitvu dragom Bogu, na spomen i zahvalu svim braniteljima i civilima koji su svoje živote utkali za slobodu Domovine.
Potom su mladi i vjeroučitelji u župnoj crkvi Pohođenja Blažene Djevice Marije, predvođeni vlč. Josipom Hadrovićem, ekonomom Varaždinske biskupije i vlč. Damjanom Korenom, predstojnikom Katehetskog ureda, slavili svetu misu za žrtve Domovinskog rata. U prigodnoj homiliji vlč. Damjan je naglasio važnost obitelji i pravog prijatelja koji mladima mogu pomoći u postojanosti hoda za Isusom Kristom. Kao što je Marija pohodila rođakinju Elizabetu, podjelivši s njom radost, vlč. Koren mlade je pozvao na nasljedovanje Marijinog primjera.
U popodnevnim satima poklonili su se gradu heroju - Vukovaru. Pod stručnim vodstvom razgledali su Memorijalne lokacije Vukovara - Vukovarska bolnica 1991., Spomen-dom Ovčara, Masovna grobnica Ovčara, Memorijalno groblje Vukovar te franjevački samostan i župnu crkvu svetih Filipa i Jakova.
U franjevačkom samostanu je, prema pisanim svjedočanstvima subraće franjevaca koji su ostali uz Božji puk sve vrijeme - od prvog pucnja, za žestokih napada i pada grada, kroz zatočeništvo i progonstvo pa do povratka na zgarišta obiteljskih kuća i samostana, gvardijan fra Gordan Propadalo hodočasnike upoznao s događanjima za vrijeme tromjesečnih nemilosrdnih napada i okupacije Vukovara. O tome su pogledali i dokumentarni film. Kao ugodno iznenađenje svima, prisutnima se kratkom pastirskom riječi obratio mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup. Taj je dan došao na obilježavanje spomena na partizanske žrtve u Vukovaru pred kraj Drugog svjetskog rata, među kojima je ubijen i njegov otac.
Svi su pozvani da, osim suvenira, iz Vukovara u srcima ponesu pravu istinu o Domovinskom ratu i Vukovaru te istu svjedoče u svojoj sredini u kojoj žive i rade.
Vladimir Cesar