Nagradno putovanje najuspješnijih olimpijaca

Cjelodnevni izlet – nagradno putovanje u Krašić, Pribić i Sošice za najuspješnije ekipe Vjeronaučne olimpijade 2011./12. godine osnovnih i srednjih škola na području Varaždinske biskupije.

Katehetski ured Varaždinske biskupije 13. lipnja 2012. godine organizirao je, već prema dobroj tradiciji, nagradno jednodnevno putovanje za 10 najuspješnijih ekipa na Vjeronaučnoj olimpijadi osnovnih i srednjih škola u 2011./12. školskoj godini.
Trideset i pet vjeroučenika, devet mentora vjeroučitelja, ekonom Biskupije i djelatnici Katehetskog ureda, hodočastili su u „dolinu hrvatskih kardinala i biskupa“. Krajnji cilj bila je grkokatolička župa Sošice. U Krašiću je župnik vlč. Dragutin Kučan na vrlo zanimljiv način predstavio život i mučeništvo blaženog kardinala Alojzija Stepinca. Uz župnu crkvu Presvetog Trojstva razgledali smo i spomen sobe župnog ureda u Krašiću, u kojima je kardinal Stepinac proživio 9 godina zatočeništva i blago preminuo u Gospodinu.
U Sošicama su mlade i vjeroučitelje srdačno dočekali grkokatolički župnik o. Robert Rapljenović sa svojom obitelji i sestre bazilijanke, koje tu imaju svoj samostan. Na vrlo pristupačan i zanimljiv način o. Robert je prisutne upoznao s bogatom poviješću žumberačkog kraja, s posebnim naglaskom na župu Sošice. Uz prirodna bogatstva tog kraja, o. Robert je u svom izlaganju istaknuo duhovno bogatstvo ljudi koji su tu živjeli i danas žive. Sama činjenica da su na istom brežuljku izgrađene katolička crkva Uznesenja BDM na nebo i grkokatolička crkva Svetog Petra i Pavla potvrđuju zajedništvo u različitostima, kojemu težimo. Kao središnji događaj dana vrijedno je spomenuti slavljenje liturgije na istočnom obredu, predvođene o. Robertom u župnoj crkvi. S njim su koncelebrirali vlč. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda, vlč. Josip Hadrović, ekonom Varaždinske biskupije i p. Igor Horvat, župnik župe Mađarevo. U prigodnoj homiliji o. Robert naglasio je važnost zajedništva u bitnim stvarima vjere, jer to je garancija opstanka. Potaknuo je prisutne da trebaju na umu i u srcu imati uskrsloga Krista.
U popodnevnim satima kolona od 50-ak nas hodočasnika krenula je prema jami Jazovka, koja se nalazi u obližnjoj šumi kod Sošica. Na poticaj vlč. Damjana do same jame, hodajući šumskom stazom, uz koju je postavljeno 14 križeva s krunom od bodljikave žice, svi sudionici su se penjali do samog mjesta stratišta za stotine i stotine nevinih hrvatskih stradalnika koje su tijekom i nakon Drugog svjetskog rata zvjerski ubijali partizani. Nakon kratkog izlaganja o. Roberta o svjedočanstvima preživjelih i rezultatima dosadašnjih istraživanja u Jazovki, svi zajedno izmolili smo jednu desetku žalosne krunice za sve poginule, ubijene i mučene hrvatske vojnike, domoljube, civile, ranjenike i bolesnike – u svim prošlim vremenima teškim za Hrvatsku. Svi su pozvani da u srcima ponesu pravu istinu povijesnim stradanjima pripadnika hrvatskog naroda, kao i o Domovinskom ratu te istu svjedoče u svojoj sredini u kojoj žive i rade.
Na povratku su učenici Oš Trnovec pripremili kratki prikaz grkokatoličke župne crkve Blagovijesti u Pribiću, o kojoj su inače izradili projekt u sklopu priprema za državnu razinu natjecanja iz vjeronauka.