Najprogonjenija vjera danas
Uz Svjetski dan vjerske slobode, koji se obilježava 27. siječnja, trebamo se prisjetiti da je dan danas kršćanstvo najprogonjenija vjera na svijetu.
Između 75 i 85% svih vjerskih progona danas odnosi se na kršćane!
Današnji kršćanski mučenici dolaze iz svih dijelova svijeta.
Kršćane trpe nasilje i progone islamskih fundamentalista na Jugu Sudana od paravojnih postrojbi pod pokroviteljstvom islamskih vlasti sa Sjevera zemlje koje žele nametnuti kuranske zakone. U Nigeriji je 2005. godine ubijeno je preko 12.000 osoba najvećim djelom kršćana nakon što je proglašen islamski zakon u dvanaest država te zemlje. U Saudijskoj Arabiji 'svetoj zemlji islama' vjerske slobode su ograničene tako da se ne smije slaviti Misa niti pokazivati križ.
Budističkih ekstremisti napadaju na kršćanske crkve u širi Lanki, a to isto čine industički ekstremisti u Indiji.
Osim što trpe od vjerskih ekstremista kršćane na poseban način su progonili i još uvijek se progone, muče i ubijaju komunistički režimi. Prema spomenutom istraživanju revije Tracce u Sjevernoj Koreji je kroz pedeset godina komunističkog režima nestalo oko 300.000 kršćana i skoro svi svećenici i redovnice. Kina je i danas mjesto gdje su kršćani progonjeni. „Postoji nevjerojatno teško nasilje od strane državnih vlasti prema svećenicima, časnim sestrama, vjernicima laicima, biskupima u Kini“, tvrdi o. Bernardo Cervellera, direktor Asia Newes. „Računa se da petnaest milijuna katolika i 80 milijuna kršćana živi pod prijetnjom da će im država oduzeti kuće i zemljište samo radi toga što su kršćani. Uz sva nastojanja biskupima nije bilo dopušteno sudjelovati na nedavnoj Sinodi biskupa u Rimi, a što se dogodilo s dva kineska biskupa iz Baudina ne zna se već sedam godina.“
U Južnoj Americi kršćani i svećenici koji se opiru nasilju tzv. 'gospodara' trgovine drogom i ljudima, te nepravdama lokalnih moćnika prema siromašnima vrlo lako mogu biti ubijeni.
Na temelju velikog broja činjenica koji govore o progonu kršćana u svijetu Attilio Tamburrini direktor „Crkve u nevolji“ kaže: „Ono što boli i zabrinjava je ravnodušnost Zapada naspram kršćanskih žrtava. Mediji o tome malo ili nikako ne izvješćuju. Današnji kršćanski mučenici ubijeni su iz mržnje, a pokopani od naše ravnodušnosti.“ Stoga on predlaže da se na razini opće Crkve uvede dan – nedjelja, sjećanja i molitve za progonjene kršćane u svijetu po uzoru na prve kršćane koji su molili dok je Petar bio u tamnici.
''U posljednjih petnaestak godina ubijeno je preko 600 misionara, a svake godine oko 160.000 kršćana dadne svoj život radi vjere. Osim toga procjenjuje se da je danas oko 250 milijuna kršćana u svijetu izloženo raznovrsnim opasnostima samo radi toga što su kršćani. Pridoda da li se tomu i brojka od oko 45 milijuna ubijenih kršćana u nedavno završenom dvadesetom stoljeću onda ne čudi zaključak da je ovo tzv. 'moderno vrijeme' najkrvavije u povijesti kršćanstva.'' Ovo su samo neki pokazatelji i zaključci koji se iznose u članku Mučenici zbog prijateljstva s Kristom, objavljenog u međunarodnoj reviji Tracce (Tragovi) za siječanj 2006., katoličke udruge Comunione e liberazione (Zajednica i oslobođenje). Tekst je potkrijepljen podacima i razmišljanjima koje su iznijeli o. Piero Cheddo, misionar, književnik i novinar, Don Andrea Pacini, direktor Centra za komparativne vjerske studije Edoardo Agnelli, o. Bernard Cervellera, misionar i direktor misijske agencije Asia News i Attio Tamburrini, direktora crkvene ustanove 'Crkva u nevolji' koja pomaže progonjenim kršćanima.
izvor: www.ktabkbih.net
Nedavno je, zbog novog zakona u švicarskoj, podignuta velika bura u medijima i islamskim zemljama. Dakako, svaka zabrana toga tipa treba izazvati buru, jer pravo na ispovijedanje vjere spada u temeljna prva ljudske osobe. No, neobično je kako se malo bure diže zbog svega nevedenog u ovom članku. Zanimljivo je kolika prava u Europi i zemljama zapadnoeuropskog (kršćanskog) civilizacijskog kruga imaju pripadnici manjinskih religija, a kolike nepravde doživljavaju kršćani u ostatku svijeta. I samo isticanje križa na odjeći ili lančiću oko vrata može vas koštati glave. A što se tiče samog križa, izgleda da ni on nije baš svugdje siguran!
Posebno mi je teško slušati o grijesima kršćana iz srednjeg vijeka uz pomoć kojih se upravo kršćane želi prikazati najnetolerantnijima. Mnogo sam već puta "pod nos" dobio križarske ratove i inkviziciju. No, to što u velikom dijelu svijeta i danas traje srednji vijek i kojekakvi sveti ratovi i inkvizicije, to ne spominju. A ako ja to spomenem, onda sam, blago rečeno, netolerantan. O ovome svemu potrebo je razmisliti i uz pomoć istina iznesenih u ovome tekstu pokušati osvjestiti sebe i druge oko sebe.
Ovdje su izneseni samo neki podaci. Predlažem kratku potragu internetom koja će vam donijeti još niz zanimljivih članaka o ovoj temi. Posebno na stranom jeziku.
Predlažem i posjet slijedećoj stranici: www.persecution.com
S.B.