Odgoj za empatiju

"Danas sve manje ljudi opaža ovu veliku potrebu odgoja za empatiju osobnosti već od najranije dobi. S toga mi je velika čast predstaviti takav vid odgoja koru našu Udrugu iz Splita, udrugu Zdenac"- proteklog je tjedna često puta ponavljala gđica. Marica Rukavina, pripravnica Udruge "Zdenac" upoznajući djecu sa misijama u Tanazaniji i ostalim dijelovima Trećeg svijeta.

Brojnim fotografskim zapisima te poticajnim nagovorom o pomaganju i djelovanju najprije u svojoj sredini a tek onda i izvan granica, buduća misionarka koja će djelovati i pomagati siročadi u Tanzaniji, obišla je i predstavila caritativne mogućnosti djelovanja već od najranije dobi.

Boraveći u vrtićima u Ždali, Goli, Sigecu, Peterancu, K. Ivancu i Аelekovcu, te Osnovnim školama u Molvama i Goli inicirana su mnoga pitanja i interes djece za konkretno djelovanje.

Udruga Zdenac predstavila je svoju misiju i župnim zajednicama u Goli, Ždali, Gotalovu i Hlebinama.

U spomenutim župnim crkvama župljani su uz dopuštenje i aktivno sudjelovanje svojih župnika vlč. Ivana Herege, vlč. Marija Rukelja, te vlč. Leona Lozančića odmah i caritativno djelovali, želeći koliko je to najviše moguće pomoći izgradnji sirotišta u Tanzaniji.

Osim sa najmlađima djecom u vrtićima i školama, misionarka je imala susrete i sa mladima te krizmanicima od kojih su neki istaknuli svoj interes za uključivanje u "Zdenac" te pojedine aktivnosti ove udruge.

"Smatram vrlo korisnim da djeca ovako, iz prve ruke upoznaju uvijete života njihovih vršnjaka u zemljama Trećeg svijeta. Nakon ovakvih svjedočenja zasigurno nitko ne može ostati ne dirnut patnjama tamošnjeg stanovništva, gladi i umiranja radi siromaštva za koje djeca nisu kriva. Dužni smo im pomagati, to su naša braća i sestre"- rekao je vlč Ivan Herega župnik župe Gola, koji je veoma aktivan glede osiguravanja čestih duhovnih događanja u svojoj župi.

Da bi se potreba za zajdeništvom, pomaganjem i suradnjom njegovala i u bližoj sredini župnici župe Ždala i Gola predvodili su zajedničko misno slavlje u crkvi Presvetog Trojstva u Ždali kojem su bili nazočni župljani i mladi obje župe.

Susret župljana , djece i mladih u Hlebinama s mladom misionarkom protekao je uz brojna pitanja u prepunoj crkvi. Jedno pitanje malog dječaka Andreja ipak je sve nazočne potaknuo da mu zaplješću kada je nakon slušanja misionarke reagirao riječima:

"Kako bi mi mali- mogli biti veliki , kojim djelima možemo iako maleni postati -veliki?"

Korizmeni odgovor na ovo pitanje u slučaju da ga je postavila odrasla osoba glasio bi " Obratite se i budite kao djeca . Tako ćete ući u kraljevstvo Nebesko!"

S toga odgovor na ovakvo pitanje jednog djeteta može jedino biti:" ostanite veliki svojim srcem kao što ste sada i već činite velika djela".

Nakon druženja s udurugom Zdenac djeca vrtića u Split su poslala svoje likovne uratke nastale nakon dijaloga s gđicom. Maricom. Analizirajući likovne uratke djece koji su nakon PPT przentacije pozvani nacrtati nešto svojim prijateljima u Tanzaniji, nastali su veoma impresivni crteži. Većina djece koristila je za izražavanje samo misijske boje , crtali su uglavnom hranu, cipele, odjeću ,srca i sunce. Česti su bili crteži djeteta bijele kože kako drži za ruku dijete crne kože. Neki su nacrtali perilice za rublje da im pošalju barem na crtežu, neki kuhinju u kojoj bi spremali jelo. Sva su se djeca odazvala pozivu u likovnu aktivnost što se rijetko događa,, čak i djeca s poremećajima ponašanja i pažnje koja se teže koncentriraju na aktivniost dugo su crtala crtež djeci Tanzanije.

"Odgoj za empatiju je postao jedan od najvažnijih zadaća svih onih koji odgajaju djecu."- rekla nam je Dijana Lončarić, odgojiteljica iz Sigeca koja već par godina intenzivno radi na projektu osjećaja kod djece predškolske dobi.

DV "Bambi"