Održan biskupijski stručni skup vjeroučitelja
Stručni skup za vjeroučiteljice i vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola Varaždinske biskupije, na temu „VJERONAUK U DRUšTVENOM I HUMANISTIČKOM PODRUČJU SUVREMENE šKOLE“, održan je u dvorani Pastoralnog centra Varaždinske biskupije u Varaždinu.
Uvodnim pozdravom sve prisutne sudionike skupa pozdravio je predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije mr. Damjan Koren.
Pozdravima sa priključio i varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, koji je u kontekstu aktualnog govora o novoj evangelizaciji, vjeroučiteljima uz početak nove školske godine poručio kako u njihovom radu to neka bude novi polet u radu s djecom koja, uz fizički rast i razvoj, rastu i duhovno. U svemu tome računajmo s Božjom milošću i blagoslovom, istaknuo je biskup Mrzljak.
Radni dio skupa započeo je predavanjem Vjeronauk u društvenom i humanističkom području suvremene škole – teološki kontekst prof. dr. Željka Tanjića, rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu.
Uvodno, predavač je istaknuo kako je tema zahtjevna, a njezini pojmovi čak su i u današnje vrijeme dovedeni do problematičnosti. Tome osobito doprinosi medijska stvarnost oko vjeronauka koja stvara novo ozračje u društvu. U današnjem društvu stalno smo stavljeni pred nove stvarnosti bez trajne stabilnosti. Pitanje je što je onda suvremena škola u takvom okruženju koje smo opisali i kako ne pobjeći od stvarnosti, a ostvariti zadane ideale.
U takvom kontekstu (bremenitosti) trebamo znati osjetiti silnice Duha. Bremenitost je uvijek u povijesti Crkve bila nagovještaj lakoće – treba dakle ponovno biti svjestan življenja kršćanskog stava.
U kontekstu takovog djelovanja ne smijemo nastupiti obrambeno, uplašeno ali ni napadački. Treba otkriti da izazovi koji nisu laki mogu biti ili prokletstvo ili blagoslov, a što će biti to ovisi o nama kako se odnosimo prema tome. Krist se pokazao najučinkovitijim u trenucima kad je bio najnemoćniji. Evanđelje nam dakle nudi stvarni pogled na Svijet zaključio je u ovom dijelu dr. Tanjić.
Stavljajući vjeronauk u gore opisanu situaciju, predavač je konstatirao da nada vjeronauka leži u razumijevanju vremena u kojem živimo, a to je vrijeme u kojem se sudaraju svjetovi oko pojma čovjek, život, sreća, Bog … Zato je poslanje vjeroučitelja važno za oblikovanje zajednice u smislu oblikovanja čovjeka s osobinama. Živimo u sveinstitucionalnoj krizi u kojoj se stvara apsolutno nepovjerenje u institucije, pa tako i u školu. Važno je oblikovati društvenu zajednicu u kojoj vjera ima svoju zadaću, ali se nikako ne smije utopiti u nju.
Zaključno je dr. Tanjić pred vjeroučitelje stavio izazov današnjeg školskog vjeronauka – kako govoriti o Bogu, a da taj govor ne bude marginaliziran.
Drugi dio skupa osmišljen je kao razgovor s teologom koji je na temu Teologija pred izazovom današnjeg vremena s profesorom Tanjićem vodila i moderirala gospođa Gordana Barudžija, viša savjetnica za vjeronauk pri AZOO.
U dinamičnom razgovoru dotaknuta su neka važna pitanja poput pitanja poštivanja granica djelovanja u suvremenom humanističkom okruženju. Prema dr. Tanjiću granice nam omogućuju biti ono što jesmo, a na školskom području vjeronauk je prema njegovim riječima tu u povlaštenom položaju jer se sadašnjom problematikom bavi na jedan drukčiji način. Na pitanje o ulozi iskustva u nastavi upozorio je kako ne smijemo zapasti u ideologiju iskustva – važna je korelacija iskustva.
Uslijedila su i pitanja sudionika koja su se u većini odnosila na položaj vjeronauka u suvremenom društvu i školi. U tom kontekstu profesor Tanjić konstatirao je kako bi strategija razvoja i temelji vjeronauka u školi trebali biti usmjereni na suradnju s roditeljima.
U završnom dijelu skupa sudionici su upoznati s najvažnijim informacijama iz Katehetskog ureda Varaždinske biskupije.
Zvonimir Lončar, član Državnog povjerenstva za natjecanje iz vjeronauka obavijestio je vjeroučitelje o osnovnim podacima za početak ovogodišnje Vjeronaučne olimpijade. Detaljni podaci biti će objavljeni na web stranici Ureda nakon prve sjednice Državnog povjerenstva.
Stručni suradnik u Uredu, Silvio Benč upoznao je prisutne s novim katehetskim materijalima: karticama za ponavljanje gradiva. Radi se o karticama s pitanjima i ponuđenim odgovorima kojima se na pozadini nalazi točan odgovor uz objašnjenje, a mogu se koristiti na više načina. Za pojedinu cjelinu nastavnog gradiva predviđena je serija od 68 kartica pakirana u plastificiranu kutiju. Za sada su završene dvije cjeline: iz sedmog razreda „Proroci – Božji glasnici“ te iz osmog „Kršćanstvo i Katolička crkva u Hrvata“. U pripremi su još po jedna cjelina iz petog i šestog razreda. G. Benč je također obavijestio o otvaranju novog linka na internetskoj stranici www.kuvb.org „Metodički kutak“ na kojem će vjeroučitelji moći dobiti valjane odgovore na pitanja s šireg područja metodike.
Predstojnik Ureda mr. Koren ukratko je vjeroučiteljima predstavio Godišnji plan Katehetskog ureda za školsku godinu 2011./12., kojim su pozvani na planiranje svojih obveza u skladu s ponuđenim stručnim skupovima, a u svrhu osobnog stručnog usavršavanja i duhovne izgradnje. Pozvao ih je na duhovnu formaciju kroz sudjelovanje na duhovnim obnovama uz blagdan Božića i Uskrsa, s posebnim naglaskom na duhovne vježbe, osobito nakon što je otvoren Duhovni centar Varaždinske biskupije na Veternici o kojem je prikazan i kratki promotivni film.
Vjeroučitelji su upoznati i s odlukom Agencije za odgoj i obrazovanje da se od ove školske godine i na Županijska stručna vijeća prijavljuju preko aplikacije za elektroničko prijavljivanje na stručne skupove dostupnoj na internetskoj adresi www.ettaedu.eu.
Stručni skup završio je podjelom potvrda o sudjelovanju nazočnim vjeroučiteljima.
Zvonimir Lončar
foto: Silvio Benč