Održan biskupijski stručni skup za vjeroučitelje

Održan prvi ovogodišnji stručni skup za vjeroučitelje u osnovnim i srednjim školama na području Varaždinske biskupije.

Varaždin, 2. listopada 2010.

U Varaždinu je 2. listopada održan stručni skup vjeroučitelja Varaždinske biskupije. Stručnom skupu koji je započeo u 9 sati nazočilo je 160 vjeroučitelja iz Varaždinske, Međimurske i Koprivničkog dijela Koprivničko-križevačke županije. To je prvi susret vjeroučitelja na biskupijskoj razini u ovoj školskoj godini a organiziran je u suradnji Katehetskog ureda Varaždinske biskupije i Agencije za odgoj i obrazovanje.

Stručni je skup započeo zajedničkom molitvom u ozračju blagdana Anđela čuvara, nakon čega su okupljene pozdravili mr. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije i Gordana barudžija, viša savjetnica u AZOO.

Uslijedilo je predavanje „Temeljne vrijednosti prema NOK-u u kontekstu temeljnih kršćanskih vrijednosti“ koje je održala dr. sc. Veronika Reljac, profesorica Teologije u Rijeci. Nacionalni okvirni kurikulum ističe kako u odgojno-obrazovnom sustavu trebaju biti zastupljene temeljne vrijednosti, stavljajući pritom osobiti naglasak na znanje, solidarnost, identitet i odgovornost. U svom izlaganju četiri spomenute vrednote predavačica je obradila s četiri različita kuta gledišta: identitet kroz stvaranje identiteta kroz „Životni obiteljski ciklus“; znanje kroz racionalnu – emocionalna – duhovna inteligencija; solidarnost kroz suživot sa stigmatiziranim skupinama u društvu, te odgovornost kroz socijalni pastoral. Zaključno je istaknula da su identitet, znanje, solidarnost i odgovornost temelj svakog ljudskog života. To su vrednote koje prate ljudski život od samog rođenja, stoga su svi oni kojima je taj život povjeren – obitelj, škola, Crkva, društvo, dužni prenositi i nastojati oko rasta tih vrednota u svakome ljudskom biću.

O praćenju izvođenja nastave kao poticaju profesionalnog razvoja nastavnika govorila je Loranda Miletić, viša savjetnica iz AZOO koja je temu obradila iz svojeg višegodišnjeg iskustva prije svega kao nastavnice, mentorice i savjetnice, te više savjetnice, odnosno osobe koja je i sama zadužena za praćenje nastave. Njezino je izlaganje zbog svoje aktualnosti i svakodnevnosti izazvalo poseban interes među okupljenim vjeroučiteljima.

Nacionalna časnica za vezu Renata Ozorlić Dominić predstavila je Program Pestalozzi Vijeća Europe unutar kojeg se organiziraju seminari, radionice i moduli za učitelje i druge obrazovne suradnike. Prikazala je sadržaje koji se nude te mogućnosti i načine prijave u ovaj projekt te pozvala okupljene da i sami pronađu svoja interesna područja te se i sami prijave.

Nakon polusatne pauze i okrjepe koja je sudionicima ponuđena u biskupijskom domu, uslijedio je okrugli stol koji je moderirala viša Savjetnica Gordana Barudžija, a uvodne riječi dali predstavnici vjeroučitelja, onih s manje, kao i onih s više radnog iskustva: Kristina Čačić, vjeroučiteljica u Oš Petrijanec, Robert ščuka, vjeroučitelj u Oš Ferdinandovac, kao i predavačica te mr. Damjan Koren. Nakon uvoda i drugi su se vjeroučitelji uključivali svojim pitanjima i komentarima.

Predstojnik mr. Damjan Koren predstavio je neke važnije točke i novosti u Godišnjem planu Katehetskog ureda za ovu školski godinu. Posebno je istaknuo novost isključivo elektronske prijave za sve stručne skupove unutar biskupije i to preko uredske internetske stranice. Također je vjeroučitelje obavijestio o učestalijem redovitom nadzoru nastave vjeronauka. Kazao je i kako će se ovogodišnji ljetni termini obveznih duhovnih vježbi za vjeroučitelje održati u obnovljenom duhovnom centru Varaždinske biskupije Veternica kod Lepoglave.

Događanja povezana s Vjeronaučnom olimpijadom predstavio je član državnog povjerenstva i voditelj Međužupanijskog stručnog vijeća za srednje škole vjeroučitelj Zvonimir Lončar. Izabrana je tema ovogodišnje vjeronaučne olimpijade: „Blažena Djevica Marija“. Literaturu za pripremanje učenika priredit će Petar Lubina, glavni urednik katoličkog mjesečnika „Marija“, a ona će biti dostupna preko internetskih stranica Malog koncila, AZOO, NKU HBK i dakako KUVB. Vjeroučitelj Lončar je predstavio vremenik natjecanja, broj i način izbora natjecatelja za državnu razinu, rokove prijava, te modele natjecanja po razinama. Državna će se razina natjecanja u ožujku održati na otoku Hvaru.

Na samome je kraju stručni suradnik u Katehetskom uredu vjeroučitelj Silvio Benč predstavio Radne listove za pripremu vjeroučitelja 8. Na 193 stranice donose ukupno 295 zadataka. Riječ je o izdanju koje su u cijelosti priredili suradnici biskupijskog Katehetskog ureda na čelu s vjeroučiteljem Benčom, a logičan su nastavak izdanja Radnih listova za pripremanje vjeroučitelja 7. Također je kratko predstavio i CD s pripremama koje su vjeroučitelji izradili na Županijskim stručnim vijećima tijekom listopada 2009. a koje se bave temom ludbreškog čuda čiju 600. obljetnicu slavimo ove godine. CD s ukupno 22 pripreme dobili su svi osnovnoškolski vjeroučitelji. Ove će pripreme i tema, kao specifičnost Varaždinske biskupije za ovu godinu, pomoći da se sva djeca koja polaze vjeronauk bolje upoznaju s ludbreškim čudom i svetištem. Vjeroučitelj Benč, koji je i urednik internetske stranice Katehetskog ureda Varaždinske biskupije www.kuvb.org predstavio je i neke izmjene i dopune na stranici koja je na ovom skupu proslavila svoj prvi rođendan.

Stručni je skup zaključio mr. Damjan Koren, koji je zahvalivši se svim predavačima i sudionicima zaželio svima vjeroučiteljima uspjeha i Božjeg blagoslova u radu. Skup je završio zajedničkom molitvom.

S.B.

Niže možete preuzeti materijale koje su predavači koristili na skupu.

Informativne materijale za Vjeronaučnu olimpijadu možete preuzeti pod linkom Vjeronaučna olimpijada u korisničkom dijelu stranice.