Održana duhovna obnova vjeroučitelja

U varaždinskoj je katedrali 2. travnja 2012. godine održana korizmeno-uskrsna duhovna obnova vjeroučitelja i odgajateljica u vjeri Varaždinske biskupije.

Na početku susreta, koji je započeo u 9,30, okupljenih 150 vjeroučitelja i odgajateljica u vjeri pozdravio je mr. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije. Uz nekoliko važnih obavijesti o događajima do kraja školske godine, a koji su planirani Godišnjim planom, opisao je i tijek cijelog susreta.

Korizmeno-uskrsno promišljanje s temom "Jeruzalemska vrata" održao je p. Tomislav Glavnik, ofm. conv., župnik župe Uznesenja BDM na nebo u Molvama. U uvodnom dijelu p. Tomislav iznio je vlastito iskustvo kao hodočasnika u prvom susretu sa Svetom zemljom. Govoreći o Isusovom plaču nad Jeruzalemom, utemeljenom na tekstovima Mt 23,37 i Lk 13, 34 naglasio je da se zapravo radi o plaču nad tvrdoćom ljudskih srdaca, o plaču iz ljubavi prema svakom čovjeku. Neprestano trebamo biti svjesni da je Bog ljubav, da nam dolazi u susret i zove nas k sebi. U biblijskoj slici navedenih novozavjetnih tekstova ta Očeva brižnost prikazana je u Starom zavjetu slanjem proroka među izabrani narod, a u Novom zavjetu Isusovim poslanjem – koji skrbi za svoje, čuva ih i na kraju daje život za svoje „piliće“.

Potom je uslijedilo je pokorničko bogoslužje - ispit savjesti, koji je također pripremio voditelj duhovne obnove p. Tomislav. U vremenu prije svete mise za sakrament pomirenja bilo je na raspolaganju više svećenika pa su svi okupljeni mogli pristupiti pojedinačnoj ispovijedi.

Vrhunac je susreta bila sveta misa koju je, u zajedništvu s vlč. Damjanom, p. Tomislavom, vlč. Markom Аurinom te uz asistenciju trajnog đakona Miljenka Flajsa, predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak. U prigodnoj propovijedi svima je postavio pitanje što zapravo slavimo na Uskrs, kako ga slavimo… Prisutne vjeroučitelje i odgajateljice u vjeri potaknuo je da u započetom velikom tjednu slijede Isusa i suosjećaju s njim u njegovim poniženjima. Činjenica je da ljudi danas bježe od takvih stvari. Upravo danas slavljenjem sakramenta pomirenja sastajemo se s poniženim Isusom u svojim slabostima, grijesima i poniženjima. U svojoj poniznosti trebamo ići k Uskrsu, k sigurnosti, k vječnosti. Današnjem čovjeku trebamo biti nosioci Kristove uskrsne radosti i voditi ih njihovom konačnom Uskrsu. Na kraju ih je ohrabrio u njihovim svakodnevnim nastojanjima u službi naviještanja Radosne vijesti.

Na kraju mise mr. Damjan zahvalio je biskupu na brizi, podršci i poticajima koje upućuje vjeroučiteljima i odgajateljicama u vjeri. Riječi zahvale uputio je i p. Tomislavu na prigodnim riječima, mislima i poticajima. Posebna hvala za sve što čine na terenu za dobro djece i mladih upućena je i prisutnim vjeroučiteljima i odgajateljicama u vjeri, uz poticaj da ono što su danas čuli od voditelja obnove svakodnevno unose u svoj život, kako bi primljeno mogli i drugima prenositi.

U ime vjeroučitelja i odgajateljica u vjeri riječi zahvale ocu biskupu i djelatnicima Katehetskog ureda izrekla je Ivana Kolarić, voditeljica ŽSV vjeroučitelja Varaždinske županije - Istok. Ujedno im je, zajedno s vjeroučiteljicom Marijanom Čorić, uručila i prigodne darove.

-VC-
foto: S.B.