Održano biskupijsko natjecanje VO2011

Na vjeronaučnoj olimpijadi najbolji osnovnoškolci iz Oš Braće Radić Koprivnica te srednjoškolci iz Prve gimnazije Varaždin.

Varaždin, 18. 2. 2011.

Nadbiskup Stepinac je 7. srpnja 1935. u svojoj zavjetnoj propovijedi izrekao zavjet Majci Božjoj:

"Obećajemo da ćemo Ti ostati vjerni i iskreni štovatelji.
Vjerni dok budu žuborili potočići naši,
šumile rijeke naše,
dok se bude pjenilo sinje more naše.
Vjerni dok se budu zelenile livade naše,
dok se budu zlatile njive naše,
dok se budu sjenile tamne šume naše,
dok bude mirisalo cvijeće domovine naše!"

Molitveni početak Oš

Na međužupanijskim/biskupijskim natjecanjima vjeronaučne olimpijade, koja su za učenike osnovnih i srednjih škole s područja Varaždinske biskupije održana u petak 18. veljače u Varaždinu, najboljima su se drugu godinu zaredom pokazali osnovnoškolci iz Oš Braće Radić Koprivnica te srednjoškolci iz Prve gimnazije Varaždin, i tako se plasirali na državnu razinu natjecanja, koja će se održati na otoku Hvaru u gradu Hvaru od 23. do 25. ožujka.

Međužupanijsko/biskupijsko natjecanje za učenike osnovnih škola održano je u dvorani biskupijskog Pastoralnog centra. Natjecale su se ekipe 10 osnovnih škola, koje su se pokazale najboljima na županijskim natjecanjima, na kojima su 28. siječnja sudjelovale ekipe iz 59 osnovnih škola. Sukladno bodovnom pragu na međužupanijsko/biskupijsko natjecanje iz vjeronauka plasirale su se ekipe iz Oš Braće Radić Koprivnica, Oš Novi Marof, Oš Trnovec, Oš Metel Ožegović Radovan, Oš Veliki Bukovec, Oš Gornje Jesenje, Oš štrigova, IV. Oš Varaždin, V. Oš Varaždin i VI. Oš Varaždin.

Nakon pozdravnih riječi vjeroučiteljice Anite Bakovljanec, voditeljice ŽSVOš Koprivničko-križevačke županije, prigodnom molitvom koju su predvodile vjeroučiteljice Ivane Kolarić i Ljiljane Mišak, otvoreno je natjecanje za učenike osnovnih škola. Vjeroučenici su pristupili pisanom dijelu (rješavanju testa), a zatim i tomboli za sve natjecatelje. Potom su se vjeroučenici s mentorima, nakon okrepe, predvođeni vlč. Damjanom Korenom, predstojnikom Katehetskog ureda, okupili u varaždinskoj katedrali Uznesenja BDM na nebo, gdje ih je rektor preč. Blaž Horvat upoznao s njezinom poviješću i znamenitostima. Također su se pomolili na grobu prvog varaždinskog biskupa mons. Marka Culeja. Pet najboljih ekipa nakon testa i tombole (Oš Braće Radić Koprivnica, Oš Novi Marof, Oš Trnovec, IV. Oš Varaždin, V. Oš Varaždin) pristupilo je usmenom dijelu natjecanja - kvizu Isusovog mili-junaka. Budući da su ukupno osvojile najviše bodova, na državnoj razini natjecanja Varaždinsku će biskupiju predstavljati vjeroučenice Oš Braće Radić Koprivnica (Marinela Bašić 8.d, Ana Marija Sesvečan 8.c, Anamarija Vrabelj 8.d, Matea Pajski 8.d) pod vodstvom mentorice vjeroučiteljice Ivane Flajs s osvojenih 126,5 bodova.

Istom metodom održano je i natjecanje za vjeroučenike srednjih škola. Već šestu godinu za redom, otkad se olimpijada organizira za srednje škole, natjecanje je održano u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi u Varaždinu. Sudjelovala je 21 ekipa iz srednjih škola Međimurske, Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije. Nakon intoniranja himne Republike Hrvatske, prigodne molitve koju je pripremila ekipa Srednje škole Ivanec predvođena s. Danijelom Anić, Zvonimir Lončar, član Državnog i tajnik Međužupanijskog povjerenstva za natjecanja iz vjeronauka, pozdravio je sve prisutne učenike i mentore, Gordanu Barudžija, višu savjetnicu za vjeronauk u školi pri AZOO, predstojnika Katehetskog ureda vlč. Korena, Zorana Hajeka, ravnatelja škole domaćina te Valentinu Sambolec, izaslanicu Ureda za prosvjetu, kulturu i šport Varaždinske županije. Potom su se gosti prigodnim riječima obratili učenicima i zaželjeli im uspješno natjecanje i druženje. Viša savjetnica Barudžija službeno je otvorila natjecanje i sve je krenulo svojim tijekom pod vodstvom prosudbenog povjerenstva. Nakon testa i tombole pravo za daljnje natjecanje u usmenom dijelu izborile su Gimnazija “Fran Galović“ Koprivnica, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, Gimnazija Čakovec, Prva gimnazija Varaždin i Srednja škola Koprivnica. Na državnoj razini natjecanja Varaždinsku će biskupiju predstavljati ekipa Prve gimnazije Varaždin (Luka Juričinec 2.g, Valentina Filipašić 3.g, Petra Gazdek 4.c, Marko Domiter 3.d) pod vodstvom s. Marije Toplišnjak, koja je osvojila 104 boda.

Po načelu izvrsnosti na državnom natjecanju može sudjelovati još neka od naših ekipa, o čemu će, uspoređujući rezultate pristigle iz svih biskupija, naknadno odlučiti Državno povjerenstvo i pozvati najbolje ekipe na otok Hvar.

Deset najboljih ekipa (5 iz osnovnih i 5 iz srednjih škola) bit će nagrađeno već tradicionalnim zajedničkim izletom, i to u svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu (www.svetiste-aljmas.hr), u organizaciji biskupijskog Katehetskog ureda.

Vladimir Cesar

foto Oš: Silvio Benč
foto Sš: Gordan Premuš

Bože Oče naš,
među svim stvorenjima
stvorio si Mariju,
savršeno stvorenje,
„Bezgrešno začeće“.
Ona je u Lurdu izgovorila svoje ime
koje je Bernardica ponavljala.
Bezgrešna, ovo je vapaj nade:
zlo, grijeh i smrt
više nisu pobjednici.
Marijo, znaku nade, zoro spasenja!
Marijo, ti, nevinosti i utočište grešnika,
moli za nas!

Gospodine Isuse,
dao si nam Mariju za našu Majku.
Ona je sudjelovala
u tvojoj muci i uskrsnuću.
Po njoj, tebi, Isuse,
povjeravamo svoje osobne
radosti i žalosti
onih koji su bolesni,
kao i cijeloga čovječanstva.
Marijo, naša Majko,
naše pouzdanje i naša pomoći,
moli za nas!

Za mnoge primljene milosti,