Održano Stručno vijeće u Ivancu

Održano je treće ovogodišnje stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Varaždinske županije zapad.

8. veljače 2010., Oš Ivanec.

Stručno je vijeće započelo molitvom koju je pripremila vjeroučiteljica Nensy Jurić, voditeljica ŽSV Varaždin-Istok.

Nakon molitvenog početka uslijedilo je prvo predavanje s temom «Popularna glazba u nastavi vjeronauka» koje je također pripremila vjeroučiteljica Nensy Jurić. U uvodnom dijelu predavanja objasnila nam je pojam glazbe te utjecaj glazbe na čovjeka kroz povijest. U središnjem dijelu osvrnula se na utjecaj glazbe na mlade te iznjela rezultate ankete provedene u Oš šemovec o vrsti i količini slušanja glazbe te o važnosti i prijemu duhovne glazbe kod mladih. Poseban naglasak stavila je na praktične primjere korištenja svjetovne i duhovne glazbe u nastavi vjeronauka uz prezentaciju istih. Nakon teoretskog dijela, vjeroučiteljica Nensy je u praktičnom dijelu zajedno s a svim vjeroučiteljima izvela vježbu «Oponašanje zvukava iz prirode». Nakon vježbe, učenici 5. i 6. razreda Oš šemovec izveli su rep pjesmu «Isuse, hvala ti» i «Tko je kralj» te još tri pjesme praćene pokretima: «Isus me voli», «Kad Isus dolazi» i «We are marching». Vjeroučitelji su s oduševljenjem pratili i sudjelovali u pjesmama.

Nakon kratke pauze uslijedilo je predavanje vjeroučiteljice i voditeljice ŽSV vjeroučitelja u osnovnim školama Koprivničko-križevačke županije Anite Bakovljanec pod nazivom «Roditelji-vanjski suradnici u odgojno-obrazovnom sustavu». Predavanje je započela biblijskim citatom iz knjige Propovjednika. Posebno je kao ključan pojam naglasila nužnost suradnje u odgoju i obrazovanju između roditelja i škole. Navela je i objasnila neke primjere modela otvorene škole poput : dana otvorenih vrata, škole za roditelje, što mogu učiniti za svoju školu... Istaknula je važnost roditelja kao aktivnih sudionika na roditeljskim sastancima te navela konkretne primjere uključivanja roditelja kroz razne vježbe i pedagoške radionice za roditelje. Na kraju je sve prisutne podsjetila koje su to dužnosti roditelja i poslovi razrednika te koje su koristi od suradnje roditelj-razrednik. Predvanje je bilo prožeto različitim korisnim radionicama (od vježbanja uspostavljanja uspješnog socijalnog kontakta, rješavanja problema na relaciji roditelj-razrednik, do kreativnih izrađivanja kutijica).

Silvija Čavlek
Voditeljica ŽSV Varaždin-zapad