KATEHETSKI URED
VARAŽDINSKE BISKUPIJE


Zagrebačka 3
42000 Varaždin
Tel: 042/314-150
Mob: 099/490-7554
E-mail: katehetski@biskupija-varazdinska.hr

Radno vrijeme:
Ponedjeljkom: 7 - 14 sati
Utorkom: 7 - 14 sati
Četvrtkom: 7 - 13 sati
(pauza: 10:30 - 11:00)

Održano stručno vijeće vjeroučitelja u srednjim školama

Održano stručno vijeće vjeroučitelja u srednjim školama

Stručno vijeće vjeroučitelja srednjih škola varaždinske, međimurske i koprivničko-križevačke županije održano je 26. listopada 2010. godine s početkom u 18:00 sati u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi u Varaždinu.

Tema programa  Stručnog vijeća bila je:
NASTAVNI OBLICI I METODE PRILAGOАENI POTREBAMA I MOGUĆNOSTIMA UČENIKA.
 
           
Voditelj ŽSV-a Zvonimir Lončar otvarajući Vijeće pozdravio je sve prisutne vjeroučitelje, ravnatelja škole domaćina, gospodina Zorana Hajeka, predstojnika Katehetskog ureda mr. Damjana Korena, predavačicu dr. Ružicu Razum i sve nove vjeroučitelje koje je poimence predstavio članovima Vijeća.
Nakon toga predstavio je dnevni red koji je prihvaćen  jednoglasno i bez nadopune.
 
Kao uvod u rad Vijeća voditelj je pojasnio kako je ono osmišljeno na tragu promjena koje je doživio Nastavni plan i program iz vjeronauka za četverogodišnje srednje škole - iza nas je njegova jednogodišnja primjena i svojevrsno iskustvo novina koje je donio.
U nekim svojim dijelovima ostao je isti, u nekim je doživio manje korekcije, dok je najveću promjenu doživjela materija koja je u četvrtom godištu bila potpuno posvećena SAKRAMENTIMA. Tu smo slikovito govoreći istaknuo je voditelj Lončar doživjeli najveći šok – od toga da smo sakramente obrađivali sustavno kroz jedno godište s najzrelijom populacijom srednjoškolaca do toga da su sakramenti danas raspršeni po različitim nastavnim jedinicama i godištima.
Naravno da su autori Plana iskazali svoju dobru namjeru, no s druge strane u realizaciji se mogu kriti i određene poteškoće i opasnosti. Na tragu te velike promjene zamoljena je profesorica Razum za ovo predavanje.
 
Predavanje:
SAKRAMENTI U NOVOM NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU ZA ČETVEROGODIšNJE Sš
dr. Ružica Razum, prof. na KBF-u u Zagrebu
 
            Profesorica Ružica Razum u svom predavanju govorila je o problematici sakramenata u planu i programu katoličkog vjeronauka za četverogodišnje srednje škole. Na početku je postavila dva gotovo retorička pitanja: Ima li opravdanja da se sakramenti obrađuju u 4 . razredu srednje škole?; Ima li opravdanja obrađivati sakramente u sva četiri godišta te što mi zapravo time želimo postići?
            Polazište za to izlaganje bio joj je odnos učenika kao subjekta u nastavnom procesu te odnos samog teološkog sadržaja i obrazovnih postignuća. Sadržaj ne bi smio biti svrha sam sebi , već bi trebao biti u službi ostvarenja odgojno – obrazovnih postignuća. Vjeronaučna nastava sadrži odgojno –obrazovna postignuća i u središtu je uvijek čovjek.
Također je naglasila i kriterij cjelovitosti koji nas poziva da unutar vjeronaučne nastave moramo i ozbiljno uzeti i cjelokupno iskustvo, Također je prisutan i kriterij globalnosti koji uključuje vjeronauk u cjelokupni školski sustav i poštovanje njegovih datosti. Još jednom naglašeno je da program koji ima i svoje sadržajne datosti i proizlazi iz katoličke i kršćanske doktrine mora voditi i računa i o osobi učenika i da treba izbjegavati programocentrizam.
 
           Promjene koje se događaju školstvu i Nacionalni okvirni kurikulum usmjeravaju nastavu na osobnost učenika, a ne na program. Subjekt što je u ovom slučaju učenik mora u interakciji sadržaja i proživljenog iskustva doći do konkretnih odgovora. Upoznavanje sakramenata i sakramentalnih sadržaja svojevrsno je vjeronauku, a ciljevi koji valja ostvariti moraju biti kognitivni, afektivni i operativni. Stoga raspored nastavnih jedinica u novom planu i programu imaju svoje opravdanje što su smješteni u 2., 3. i 4. godište tim redom jer prate razvojno – kognitivno – afektivan razvoj mlade osobe što je iznijeto u istraživanju koje je provela profesorica među zagrebačkim vjeroučiteljima.
Iznijela je prednosti i nedostatke rada obrade sakramenata u jednom godištu koji moraju uzimati u obzir prethodno stečeno znanje i iskustvo, primjenu različitih suvremenih metodičkih postupaka, učeničke kreativnosti i vjerničke zrelosti samih učenika.
 
Vjeroučitelji su kroz raspravu postavljali pitanja i iznosili iskustava iz dosadašnjeg rada kojima su htjeli opravdati prikladnost obrade sakramenata prema starom planu i programu, također su iznijeli i problem nepostojanja posebnog Plana i programa za trogodišnja zanimanja i fokusiranja svih radnji na ovom planu isključivo na gimnazije. Profesorica Razum prihvatila je navedene opaske ali i naglasila je da je postojeći plan i program službeni dokument izdat od Hrvatske biskupske konferencije i odobren od Ministarstva obrazovanja, te će trebati vremena da se isti prihvati i od strane nastavnika i učenika.
 
 
Radionica:
POTREBE I MOGUĆNOSTI GOVORA O SAKRAMENTIMA U POJEDINIM TEMATSKIM CJELINAMA
 
Nakon predavanja vjeroučitelji su nastavili rad po radionicama koje je osmislio  Krešimir Biršić dipl. teolog vjeroučitelj iz Gimnazije Frana Galovića Koprivnica.
 
Teme radionica su bile:
1.)    Sakramenti kršćanske inicijacije
2.)    Sakramenti u službi zajednice
3.)    Sakramenti ozdravljenja
4.)    Sakramenti u Nastavnom planu i programu
 
Rad u radionicama trajao je oko 45 minuta. Nakon toga predstavnici radionica iznijeli su rezultate rada. Naglašeno je da smo vremenski ograničeni u obradi sakramenata (1 sat tjedno nastave vjeronauka), sakramenti se   sada ne obrađuju sustavno kao u starom Planu i programu,   te da je sadržaj sakramentima dobro prihvaćen među učenicima, ali da postoje mišljenja da su oni zastarjeli i da se više polaže na njihove vanjske znakove , a ne na samu sakramentalnu milost.
Da bi se što lakše pripremali za predavanja o pojedinim sakramentima prema zahtjevima novog Plana i programa vjeroučitelji su pozvani na razmjenu materijala o toj tematici preko web stranice Katehetskog ureda.
 
PREDSTAVLJANJE PLANA ŽSV-A ZA šK. GOD. 2010./11.
 
Skraćenu verziju Plana vjeroučitelji su dobili s pozivima za Vijeće kako bi ga mogli proučiti i iznijeti svoje stavove. Voditelj Vijeća još jednom je naznačio njegove najznačajnije sadržaje naglasivši kako su izabrani sukladno s Planom i programom katoličkog vjeronauka za srednje škole, napucima AZOO i potrebama koje su u raspravi o radu Vijeća u ovoj školskoj godini iznijeli sami članovi.
Umjesto dosadašnje prakse održavanja četiriju vijeća ove školske godine održat će se tri. Voditelj je posebno pozvao članove vijeća da već od sada planiraju svoje sudjelovanje na trećem vijeću koje će se održati kao terenska nastava 07. svibnja 2011. u Sisak pod radnim nazivom „Depositum fidei“.
 Pozivi za Vijeća nadalje će se slati preko web stranice Katehetskog ureda, a ne više poštom kako je bila dosadašnja praksa. Novina je i obavezna prijava dolaska temeljem koje će se izdavati potvrda o sudjelovanju na Vijeću.
Plan je usvojen jednoglasno i bez rasprave.
 
VJERONAUČNA OLIMPIJADA 2011.
 
Voditelj ŽSV-a i član Državnog povjerenstva Zvonimir Lončar još jednom je primijetio da su se u proteklom periodu sve srednje škole s područjaVaraždinske, Međimurske i Koprivničko-križevačke županije uključivale sa svojim učenicima u Vjeronaučnu olimpijadu i izrazio nadu da će se to ostvariti i ove godine, pozvavši one mentore koji još nisu prijavili svoje škole da to učine. Pozvao je također vjeroučitelje koji neće biti mentori učenicima da mu se jave kako bi što prije oformili međužupanijsko povjerenstvo koje će provesti natjecanje na toj razini.  
Detaljne informacije o ovogodišnjoj Olimpijadi, na temelju sjednice Državnog povjerenstva, prezentirane su na biskupijskom susretu svih vjeroučitelja 2. listopada 2010. godine i mogu se pronaći i na web stranice Katehetskog ureda.
Materijali za pripremu učenika prema riječima voditelja mogli bi biti službeno objavljeni do kraja mjeseca.
 
Nakon što su sve točke Dnevnog reda iscrpljene voditelj je zahvalio svima na aktivnom sudjelovanju i  zaključio rad Vijeća.
  
 
Zapisnik vodio:
Tomislav Vusić, dipl teolog
 
Zvonimir Lončar, dipl. teolog
voditelj ŽSV-a

Foto: Gordan Premuš


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika