Održano ŽSV Koprivničko-križ. žup.

Održano je drugo ovogodišnje Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Koprivničko-križevačke županije.

Koprivnica, Oš "Аuro Ester", 30. studenoga 2009.

Nakon meditativne molitve koju je pripremio vjeroučitelj Silvio Benč, vjeroučitelje je pozdravila voditeljica Anita Bakovljanec i predstavila dnevni red stručnog vijeća.

Voditeljica se zahvalila vjeroučiteljima Oš „Аuro Ester“ u Koprivnici Marini, Saši i Tomislavu, što su se potrudili i bili divni domaćini, a posebno njihovoj ravnateljici mr. Sanji Prelogović koja je s oduševljenjem prihvatila vijeće vjeroučitelja u svojoj školi, osobno pozdravila vjeroučitelje i počastila ukusnom zakuskom.

Na početku vijeća vjeroučitelji su se ispunjavanjem listića pod nazivom „Pogodi tko sam“ još bolje predstavili jedni drugima i upoznavali.

Vjeroučitelj i voditelj ŽSV vjeroučitelja Međimurske županije Silvio Benč imao je predavanje, obogaćeno primjerima iz prakse, pod nazivom „Power Point u nastavi vjeronauka“, sa ciljem da prikaže mogućnosti PowerPointa kako bi se oni koji ga ne koriste ili ga ograničeno koriste lakše odlučili na korištenje i kroz prikaz najčešćih pogrešaka i problema da osvijesti korisnike PowerPointa i potakne ih na kvalitetniji rad.

Vjeroučitelj je posebne istaknuo kako nam Power Point donosi i niz prednosti takvog načina rada. U svom predavanje posebne naglaske stavio je na: mogućnosti i načine korištenja prezentacije u nastavi vjeronauka; osnovne zakonitosti kako napraviti dobru i korisnu prezentaciju uzimajući u obzir pravila odabira veličine tekstova na jednom slajdu, veličine slova odnosno fonta, kako dizajnirati prezentaciju, koje boje odabrati, koje efekte i kada ubaciti te kako i kada koristiti slike ili ilustracije. Sve je dopunio praktičnim savjetima i internet adresama za fotografije i materijale koji se mogu lako preuzeti. Kroz cijelo predavanje, teoriju je potkrepljivao konkretnim primjerima u kojima su do punog izražaja došle sve mogućnosti Power Point prezentacije i ljepota i korisnost takvog načina rada.

Vjeroučiteljica i voiteljica ŽSV Varaždin zapad, Silvija Čavlek održala je predavanje o suradničkim odnosima u školi. Od suvremenih strategija poučavanja naglasak je posebno stavila na timski rad kao jedan od načina postizanja uspjeha. Upoznala je vjeroučitelje sa karakteristikama tima i fazama razvoja tima, pojasnila je zašto je timski rad važan u školi te posebno istaknula koju bi ulogu trebao imati svaki pojedini član tima. Na kraju je zaključila: „Snaga tima leži u snazi svakog pojedinca i sposobnosti voditelja da dobije sklad skupnog djelovanja.“

Vjeroučitelj Robert ščuka prezentirao je nastavnu jedinicu za 6. razred „Crkva – zajednica Isusovih učenika“ kao primjer dobre prakse.

Vjeroučitelj S. Benč prenio je neke informacije iz KU. Podsjetio je vjeroučitelje da treba prijaviti ekipu za Vjeronaučnu olimpijadu, pozvao na suradnju preko internetske stranice KUVB-e slanjem svojih dobrih vjeronaučnih materijala i najavio advetski susret, kao duhovnu pripravu za Božićne blagdane, za koji se pozivi neće slati već će biti sve objavljeno na stranicama KUVB-e.

Anita Bakovljanec
voditeljica ŽSV