Održano ŽSV Koprivničko-križ. županije

Održano je prvo ovogodišnje Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama koprivničkog dijela Koprivničko-križevačke županije.

Nakon uvodnog pozdrava, voditeljica je započela meditativnom molitvom Krvi Kristovoj, kao duhovnu pripremu 600. obljetnici čuda u Ludbregu. Uslijedilo je međusobno upoznavanje, naime na svakom vijeću vjeroučitelji se upoznaju na različite načine. Na ovom vijeću, voditeljica je podijelila „kapi“ sa poticajnim pitanjima na temu „Čudo u mom životu“. Nakon upoznavanja, kroz doživljaje i shvaćanje čuda u vlastitom životu, predstavili su se novi vjeroučitelji koji po prvi puta sudjeluju u radu ovog vijeća. To su: Darko Rajh, Roman Fučkar, s. Valerija Sakač, vlč. Neven Blažon, s. Marija Medved i Mihaela Petersdorfer.

Nakon usvajanja zapisnika s prošlog vijeća, prihvaćen je dnevni red.

Budući je rad ŽSV zamišljen modularno na temu: „Nastavni oblici i metode rada prilagođeni potrebama i mogućnostima učenika“ – prva tema je bila obrađena i prezentirana sa stajališta suvremenih metoda poučavanja u nastavi vjeronauka.

Prof. Zdenko Kobeščak, vjeroučitelj mentor zaposlen u Oš Brestovec Orehovički, svoje je predavanje započeo otkrivajući koji su najdraži poklon vjeroučitelji dobili u životu. Zatim je govorio o razlici između vizije i misije kroz primjere velikih uspješnih korporacija i važnosti da svatko u poslu ima inspirativnu sliku o ciljevima u budućnosti.
Detaljno je izložio i primjerima potkrijepio timsko-suradničko učenje, organiziranje i vođenje, stavljajući naglasak na timske komunikacijske vještine i timsko generiranje ideja. Timsku podjelu uloga pojasnio je kroz igru „šest mislečih šešira“.
Predstavio je, pojasnio i primjerima potkrijepio:
- metodu „Benchmarking“ koju koriste velike tvrtke i kroz nju ostvaruju uspjehe. Prikazao je kako navedenu metodu možemo koristiti u nastavi.
- značenje i upotrebu karikatura u nastavi vjeronauk, te naveo nastavne jedinice u kojima se karikatura može uspješno koristiti.
- upotrebu i način izrade kvizova, te najbolje teme za takav način rada
- metode brzog učenja i korisnost ovakvog načina rada
- upotrebu, izradu, porijeklo i učinkovitost umnih mapa u nastavi vjeronauka
- koju glazbu i na koje načine koristiti u nastavi vjeronauk
- kako i koje igre možemo koristiti u nastavi vjeronauka
- kako, gdje i na koji način koristiti umjetnička djela u nastavi vjeronauka, koji ciljevi se ostvaruju kroz navedene načine rada, te koji su nedostaci i koje prednosti navedenih metoda rada

Vjeroučiteljica Marijana Ćorić prezentirala je nastavnu jedinicu za 8. raz. naziva „Pokrštavanje Hrvata i ulazak u zajednicu kršćanskih naroda“.
Vjeroučiteljica Kristina Klekar prezentirala je izbornu nastavnu jedinicu za 3.raz. pod nazivom „ Svibanj – Marijin mjesec“. Nastavne jedinice prezentirane su kao primjeri dobre prakse.

Voditeljica je vjeroučitelje upoznala sa važnim obavijstima iz AZOO i KUVB. Navela je da će se svi pozivi i obavijesti o stručnim skupovima na državnoj, regionalnoj, biskupijskoj ili lokalnoj razini nalaziti ili se već nalaze, na starnicama AZOO ili KUVB.
Prijave za sudjelovanje na skupovima ili isprike idu isključivo preko e-maila na adrese starnice Agencije ili KUVB. Samo na vrijeme prijavljenim vjeroučiteljima bit će izdana potvrda o sudjelovanju u radu vijeća.Svaki odgojno-obrazovni radnik dužan je do 1.1.2011. otvoriti svoju osobnu e-mail adresu kako bi se mogao prijavljivati na stručne skupove i svi se trebaju prijaviti u sustav na www.ettaedu.eu do siječnja 2011, bez obzira da li se prijavljuju za koji stručni skup uskoro.

Voditeljica ŽSV:
Anita Bakovljanec