Održano ŽSV OŠ Varaždinske županije ISTOK

Stručno vijeće vjeroučitelja u osnovim školama Varaždinske županije - istok održano je 3. studenog 2011. godine u V. Oš Varaždin.

Dnevni red:
1. Kriteriji i elementi vrednovanja i zaključivanja ocjena u nastavi vjeronauka
-predavanje i radionice
2. ''Mali svetac''- igrokaz
3. školski aktiv vjeroučitelja-potrebe i zadaci
4. Primjeri dobre prakse

Stručno vijeće započelo je molitvom koju je predvodila voditeljica ŽSV Istok. Ukratko je iznijela dnevni red i posebno napomenula odredbu slanja godišnjih planova i programa vjeroučitelja na e-mail voditelja županijskih stručnih vijeća radi evidencije i usklađivanja. Tada je započelo predavanje na temu 'Elementi ocjenjivanja, izrada kriterija, načina i postupka vrednovanja i zaključivanja ocjena u nastavi vjeronauka'.

Ad 1) Svrha ocjenjivanja je osigurati povratnu informaciju učitelju i učeniku o učenikovom napretku. Kako bi to vrednovanje bilo čim objektivnije, treba izbjegavati metodički monizam, redovito voditi bilješke o svakom učeniku te naravno imati vremena za praćenje i ocjenjivanje uz transparentnost samih kriterija ocjenjivanja. Voditeljica se kratko osvrnula i na Pravilnik o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u Oš i Sš s posebnim naglascima na inicijalno, usmeno i pismeno provjeravanje. Nakon predavanja povela se kraća rasprava među sudionicima skupa, no sve što se željelo izreći, moglo se učiniti u samim radionicama.

Vjeroučitelji su podijeljeni u četiri skupine prema komponentama vrednovanja koje će se unutar skupine promišljati i temeljito razraditi. Zadatak svake skupine bio je izraditi od 5 do 7 kriterija (elementa) vrednovanja za određenu komponentu po ocjenama od nedovoljan do odličan.
1. skupina – Znanje – voditeljica vjeroučiteljica Dubravka Červek 2. skupina – Stvaralačko izražavanje – voditeljica vjeroučiteljica Aleksandra Lukavečki 3. skupina – Zalaganje – voditelj vjeroučitelj Krešimir Hublin 4. skupina – Kultura međusobne komunikacije – voditeljica vjeroučiteljica Zrinka Balić.
Prva je skupina trebala navesti kriterije ocjenjivanja znanja stavljajući naglasak na samostalnost i povezivanje i aktualizaciju nastavnih sadržaja. U drugoj skupini raspravljalo se o elementima ocjenjivanja likovnog, glazbenog, scenskog, pismenog i usmenog izražavanja, ali i stvaralaštva preko plakata i prezentacija. Zalaganje se uglavnom odnosilo na uključivanje u nastavni proces te izvršavanje domaćih uradaka. U četvrtoj skupini kulture međusobne komunikacije promišljalo se o odnosu prema bližnjima te prema kršćanskim vrednotama. Nakon završenih radionica slijedilo je pripremanje i sistematiziranje ovih kriterija, tako da je na kraju susreta svaki sudionik dobio svoj primjerak rezultata rada u radionicama i gotove kriterije ocjenjivanja koje će proširiti i prilagoditi na vlastitom školskom aktivu.

Ad 2) Prigodni igrokaz ''Mali svetac'' izveli su učenici VI. Oš Varaždin koje je pripremila njihova vjeroučiteljica Ljiljana Posavec-Zavrtnik. Ovim su igrokazom učenici podsjetili vjeroučitelje da smo svi pozvani na svetost koja se postiže malim i svakodnevnim djelima ljubavi prema našim bližnjima.

Ad 3) Nakon domjenka, voditeljica je kratko prezentirala potrebu i zadatke školskih aktiva koje čine svi vjeroučitelji na matičnoj i područnim školama. Evidenciju o radu školskog aktiva treba voditi za tekuću školsku godinu i čuvati u školi. Ova mapa sadrži sljedeće materijale: popis svih vjeroučiteljima s godišnjim zaduženjima i rasporedom sati, popis odobrenih udžbenika i radnih bilježnica uz dodatnu literaturu, plan i program rada aktiva koji sadrži popis aktivnosti vjeroučitelja, godišnje planove vjeroučitelja za sve razrede u kojima rade, kriterije ocjenjivanja koji su doneseni na Vijeću i prilagođeni u svakom školskom aktivu, plan izvananstavnih aktivnosti i plan individualnog stručnog usavršavanja.

Ad 4) Primjer dobre prakse ponudila je vjeroučiteljica Ljiljana Mišak. Prezentirala je vjeroučiteljima svoje dugogodišnje iskustvo u izradi čestitki i slika tehnikom vezenja koncem te poklonila nekoliko božićnih ideja i šablona svima na korištenje.

Na kraju vijeća tajnik Katehetskog ureda istaknuo je nekoliko važnih obavijesti poput termina duhovnih obnova. Voditeljica je zahvalila vjeroučiteljima koji su vodili radionice i pomagali oko pisanja kriterija i tehničkih poslova. Na Vijeću je bilo prisutno 42 vjeroučitelja. Najavljeno je sljedeće stručno vijeće u ožujku sljedeće godine.

Tekst: Marina Krbot i Ivana Kolarić
 Fotografije: Marina Krbot i Tomislav Rogulja.