Održano ŽSV u Ivancu

Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja osnovnih škola Varaždinske županije - Zapad će se održano je u četvrtak, 27. listopada 2011. godine u Oš Ivana Kukuljeveća Sakcinskog u Ivancu, s početkom u 16,00 sati.

Stručni skup započeo je u 16:00 sati. Na početku je voditeljica ŽSV- Zapad Silvija Čavlek pozdravila je sve prisutne, a molitveni početak predvodio je Zoran Košić, vjeroučitelj Oš Vidovec.

Tema današnjeg stručnog vijeća je Kriteriji i elementi vrednovanja i zaključivanja ocjena u nastavi vjeronauka.

Predavanje na temu Vrednovanje u nastavi, uz prigodnu ppt prezentaciju održala je voditeljica vijeća Silvija Čavlek. Rečeno je da svaka skupina mora osmisliti kriterije i elemente vrednovanja i ocjenjivanja. Nakon predavanja uslijedio je rad po skupinama. Svaka skupina dobila je svoj zadatak, a voditelji skupina već su bili upoznati sa zadacima koje trebaju obaviti. Skupine su nosile nazive Znanje, Stvaralačko izražavanje, Zalaganje i Kultura međusobnog komuniciranja. Skupina je morala osmisliti kriterije za vrednovanje i ocjenjivanje za jedan od ova četiri elementa. Skupinu Znanje vodila je Nataša Roginek i njihov zadatak bio je da osmisle elemente vrednovanja koji su potrebni za znanje. Skupinu Stvaralačko izražavanje vodio je Goran Bunčić i njihov zadatak bio je osmisliti elemente vrednovanja za stvaralačko izražavanje. Skupinu Zlaganje vodila je Nadica Martinčević i njihov zadatak bio je osmisliti kriterije vrednovanja za zalaganje. Posljednju skupinu, Kultura međusobnog komuniciranja vodio je Davor Hojski i njihov zadatak bio je osmislite elemente vrednovanja za kulturu međusobnog komuniciranja. Rad u skupinama bio je vrlo aktivan i plodonosan, a rezultati su bili i vise nego zadovoljavajući.

Voditeljica vijeća Silvija Čavlek upoznala nas je sa školskim aktivom vjeroučitelja. Čine ga svi vjeroučitelji koji rade na jednoj školi (matičnoj i područnim školama). Njihov zadatak je međusobno komunicirati, dogovarati se i usklađivati oko plana i programa, udžbenika, kriterija za praćenje i vrednovanje u nastavi, te ostalih situacija koje traže da zajednički djeluju.

Nakon kratke pauze polaznici starije dramske grupe razveselili su prisutne scenskom igrom Tri praščića kojom su nastupili na prošlogodišnjem natjecanju Lidrano. Vjeroučiteljica Nataša Roginek pokazala je u primjeru dobre prakse kako potaknuti osmaše na kreativnost- pod nazivom Romantično sijelo koje su za nas priredili pripadnici 8. a i c razreda iste škole. Romantično sijelo vezano je uz temu Zaljubljenost i ljubav koja se obrađuje u 8.razredu. 8.a razred prikazao nam je kako shvaća zaljubljenost i ljubav kroz poeziju, glazbu i pjesmu. 8.c razred razveselio nas je prikazom"sudnice" o pravoj ljubavi u kojem su na šaljiv način prikazali muke jednog bračnog para.

Voditeljica vijeća Silvija Čavlek objasnila nam je planove i zaduženja koja moramo obaviti do 12. mjeseca i dostaviti na elektroničku poštu njoj ili Katehetskom uredu te ukazala na niz novosti kojih se moramo pridržavati u svom radu.

Vijeće je proteklo u vrlo veseloj i radnoj atmosferi uz puno korisnih primjera, savjeta i životnih iskustava sudionika – vjeroučitelja. Stručno vijeće završilo je u 20:00 sati.

Marija Grudiček, vjeroučiteljica