Održano ŽSV u Rasinji

Održano je treće ovogodišnje Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Koprivničko-križevačke županije.

23. veljače 2010. godine - Oš Andrije Palmovića, Rasinja

Nakon molitvenog početka kojeg su imale učenice 7. razrda, voditeljica je pozdravila prisutne i najavila dnevni red.

Prvo predavanje imala je vjeroučiteljica Nensy Jurić na temu „Popularna glazba u nastavi   vjeronauka“ . U uvodnom dijelu objasnila je pojam glazbe te utjecaj glazbe kroz ljudsku povijest. U središnjem dijelu osvrnula se na utjecaj glazbe na mlade te iznijela anketu, koju je sama provela u svojoj školi, o vrsti i intezitetu slušanja glazbe   te o važnosti duhovne glazbe kod mladih u Oš šemovec . Poseban naglasak stavila je na praktične primjere korištenja svjetovne i duhovne glazbe u nastavi vjeronauka uz prezentaciju istih.   Nakon teoretskog dijela,   vjeroučiteljica Nensy je u praktičnom dijelu zajedno sa svim vjeroučiteljima izvela vježbu „ Oponašanje zvukova iz prirode“ . Nakon vježbe, učenici 5 i 6. razreda Oš šemovec izveli su rep pjesmu „Isuse hvala ti“ i „ Tko je kralj“ te još tri pjesmen praćene pokretima: „Isus me voli“, „Kad Isus dolazi“ i „We are marching“

Prije drugog predavanja s. Ana Čajko šešerko iznijela je primjer dobre prakse za prvi sat vjeroanuka u prvom razredu osnovne škole. Prikazala je kako uspješno djecu naučiti križati se. Izrezala je dvije trake papira i načinila križ. Pitala je djecu što je to i od čega je križ napravljen. Zatim je uputila djecu da crtaju križ s rukom po zraku, s prstićem po stolu. Zatim su križ crtali po sebi. Rekla im je da pokušaju zapamtiti jednostavnu rečenicu koju će naučiti izgovarati prilikom crtanja križa. Rečenica glasi: „U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen“. Pojasnila je razliku križa i raspela, a potom su uzeli bilježnice i na prvoj starni vjeronaučne bilježnice bojama nacrtali križ.

Drugo predavanje s radionicom imala je vjeroučiteljica Anita Bakovljenec pod nazivom „Roditelji- vanjski suradnici odgojno obrazovnog sustava“. Predavanje je započela   biblijskim citatom iz knjige Propovjednika. Posebano je kao ključan pojam  naglasila nužnost suradnje, u odgoju i obrazovanju, između roditelja i škole. Navela je i objasnila neke primjere modela otvorene škole poput: dan otvorenih vrata, škola za roditelje, što mogu učiniti za svoju školu, roditeljsko vijeće. Istaknula je važnost roditelja kao aktivnih sudionika na roditeljskim sastancima te navela konkretne primjere uključivanja roditelja kroz razne vježbice i pedagoške radionice za roditelje. Na kraju je sve prisutne podsjetila koje su to   dužnosti roditelja i poslovi razrednika te koje su koristi od suradnje roditelj- razrednik. Predavanje je bilo prožeto različitim radionicama   ( vježbanje uspostavljanja uspješnog socijalnog kontakta, rješavanja problema na relaciji roditelj- razrednik, do kreativnih izrađivanja kutijica...)

Voditeljica ŽSV
Anita Bakovljanec