KATEHETSKI URED
VARAŽDINSKE BISKUPIJE


Zagrebačka 3
42000 Varaždin
Tel: 042/314-150
Mob: 099/490-7554
E-mail: katehetski@biskupija-varazdinska.hr

Radno vrijeme:
Ponedjeljkom: 7 - 14 sati
Utorkom: 7 - 14 sati
Četvrtkom: 7 - 13 sati
(pauza: 10:30 - 11:00)

Održano ŽSV Varaždin - zapad

Održano ŽSV Varaždin - zapad

Stručno je vijeće održano sa središnjom temom: Nastavni oblici i metode rada prilagođeni potrebama i mogućnostima učenika: Suvremene metode poučavanja u nastavi – metodički pristupi, 2. modul.

Stručno vijeće vjeroučitelja
Varaždinske županije – Zapad
Oš I.K. Sakcinski Ivanec
Ivanec, 28. veljača 2011.

Stručni skup započeo je u 17:00 sati. Molitveni početak predvodila je Marina Rožić, vjeroučiteljica Oš I.K. Sakcinskog Ivanec uz prigodnu prezentaciju.
Tema stručnog vijeća bila je „Suvremene metode poučavanja u nastavi-metodički postupci, 2. modul“

Predavanje Suvremene metode poučavanja u nastavi – metodički pristupi je održala  vjeroučiteljica Nataša Roginek.

Na početku odabrala je troje vjeroučitelja, koji su dobili zadatak da se prezentiraju uz pomoć ruže. Nakon toga troje vjeroučitelja trebalo je pred ostale vjeroučitelje donijeti dijamant. Svaki od tih vjeroučitelja donio je dijamant na svoj način, te je donošenje dijamanta povezala sa donošenjem Radosne vijesti te započela uvod u suvremene metoda poučavanja u nastavi vjeronauka. Slijedila je diskusija između predavača i vjeroučitelja o donošenju Radosne vijesti. Predavačica je povezala, da ljudi promatraju i ružu i onoga koji donosi ružu (Radosnu vijest). Stoga svatko na svoj poseban način treba prenijeti i donijeti Radosnu vijest. Napomenula je da metoda mora biti prilagođena cilju, sadržaju, vjeroučeniku, vjeroučitelju te situaciji. Predavačica je podijelila nastavne metode na: verbalne, audiovizualne, te ostale metode.

Predavačica je uz pomoć prezentacije podsjetila na neke suvremene metode u nastavi vjeronauka.
Nakon uvoda predavačica je napomenula da će danas govoriti o dramskim metodama. Različite dramske igre i tehnike mogu pomoći u vjeronaučnoj nastavi. Svrha dramskog odgoja je odgajanje djeteta za život, pripremanje djeteta za susret s realnošću. Ali bez pretjerivanja u dramskim igrama. Preko njih dijete može izraziti što misli, može reći što želi, može doći do izražaja, surađuje s drugima. Dramski odgoj je oblik učenja kroz dramsku igru, te nije isto što i dramska umjetnost-aktivnost usmjerena na stvaranje kazališne predstave. U dramskoj igri ostvaruju se obrazovni, funkcionalni, pa i odgojni zadaci. Ova tehnika otvara mogućnost korelacije. Naravno ova metoda sadrži probleme, pa je predavačica navela i neke probleme:
- bojazan da će se „izgubiti“ sat
- bojazan od „vesele gužve“ kakva vlada u igri
- kako naučiti dramsku metodu

Postoje tri nivoa igara: dramska igra, dramske vježbe i dramske tehnike.
Predavačica Nataša Roginek objašnjava dramski oblik: „improvizacija ili stvaranje u hodu“
Predavačica napominje da vjeroučitelj treba imati visoka očekivanja, ali naravno treba biti spreman i mnogo dati. U dramskim igrama može se lako pronaći i otkriti talentirano dijete, ali svako dijete treba pozorno promatrati, treba biti u trendu s njihovim interesima, treba u njima pobuditi povjerenje.

Dramska igra u nastavi vjeronauka može se upotrijebiti u tri razine:
- doslovno kao igru
- kao poveznicu sa sadržajima vjeronauka
- kao tehniku

Predavanje je bilo prepuno primjera iz iskustva predavačice, vrlo zanimljivo, uz diskusiju i razgovor sudionika-vjeroučitelja, koji su se vrlo rado s vlastitim primjerima iz iskustva uključivali u predavanje.

U drugome je dijelu, predavačica Nataša Roginek uz pomoć vjeroučitelja pokazala nekoliko dramskih igara: Frankestein, spori čovjek, životinje u Beču, rasplesane trojke, improvizaciju, tunel savjesti, uskakanje u ulogu i još mnoge druge. Dramske igre bile su nadasve korisne, zabavne, te se zaključilo da će biti vrlo korisne u vjeronaučnoj nastavi.

Voditeljica vijeća Silvija Čavlek objasnila je kako je ova godina, godina volontera. Stoga je pozvala sve prisutne da popune tablicu o društveno-humanističkim projektima, radionicama i aktivnostima utemeljenim u odgojno-obrazovnim postignućima nastave vjeronauka, koja će od 7.3. biti na našoj, već dobro poznatoj, web stranici. Vjeroučitelji trebaju u roku od pet dana tablicu popunjenu u elektronskom obliku poslati na mail voditeljici vijeća.
Vodteljica je podsjetila prisutne da pošalju svoje pripreme sa stručnih ispita u Ured i prijave se na duhovne viježbe, ako se još nisu.

Vijeće je proteklo je u vrlo veseloj i radnoj atmosferi uz puno korisnih primjera i savjeta iz rada i života kako predavača, tako i sudionika-vjeroučitelja. Zajednički su rad zaključili molitvom.



Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika