Održano ŽSV Varaždinske županije - istok

Održano je prvo ovogodišnje Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Varaždinske županije - istok.

16. studenog 2010. godine, V. Oš Varaždin

Nakon molitveno-meditativnog početka na temu ''Hvalospjeva ljubavi učitelja'' vjeroučitelje je pozdravila nova voditeljica Ivana Kolarić, kratko se predstavila i zaželjela im dobrodošlicu na prvom županijskom stručnom vijeću u školskoj godini 2010./2011. Na vijeću su bila prisutna 42 vjeroučitelja dok su se četvorica ispričala zbog bolesti i nemogućnosti pronalaženja zamjene, a tri vjeroučiteljice nalaze se na porodiljnom. Tada je vjeroučiteljima kratko prezentiran dnevni red i predstavljen je prvi predavač, prof. Zdenko Kobeščak.

Profesor Zdenko Kobeščak održao je predavanje uz mnoštvo praktičnih primjera i savjeta u trajanju od sat i pola s kratkom stankom. Tema predavanja: ''Suvremene metode poučavanja u nastavi vjeronauka'' naišla je na pozitivan odjek kod vjeroučitelja, članova vijeća koji su se uključivali u sam tijek predavanja komentarima i odgovorima na pitanja. Predavač je istaknuo važnost vizije i misije u životu vjeroučitelja, potrebu uključivanja svih osjetila učenika, a ne samo nekih, te nužnost metodičkog pluralizma uz korištenje suvremenih metoda. Jedan dio predavanja bio je posvećen timsko-suradničkom učenju. Naglašavajući razliku između tima i skupine prednost daje timskom obliku rada jer su tako uključeni svi učenici koji rade u timu, a ne samo neki koji preuzimaju glavnu riječ u skupini. Nekoliko vjeroučitelja surađivalo je timski u konkretnom zadatku kojeg im je predavač zadao, a radilo se o obradi teme iz 5. razreda Oš-Različiti, ali povezani. Insertima iz filma ''Redovnice nastupaju'' predavač je pokazao novi vid promatranja već poznatih scena kroz prizmu života vjeroučitelja čiji je zadatak animirati, mijenjati zastarjeli način rada, prepoznavati talente svojih učenika i nadahnjivati ih. Potkraj predavanja uputio je vjeroučitelje na niz materijala (glazba, ilustracije, projekti) u kojima je surađivao i dragovoljno ponudio članovima vijeća na korištenje u praksi.

U sklopu primjera dobre prakse izveden je kratki igrokaz ''Jedan od nas'' kao primjer suradnje vjeronaučne i recitatorske grupe V.Oš Varaždin. Igrokaz je nastojao prenijeti kratku i jasnu Isusovu poruku: ''što god niste učinili jednomu od ovih najmanjih, ni meni ne učiniste!'' (Mt 25,45).
Nakon igrokaza vjeroučiteljica Gordana šimunec predstavila je projekt na temu ''Upoznajmo druge kršćane: pravoslavne, grkokatolike i protestante'' za sedmi razred Oš kojeg je ostvarila zajedno s kolegama i kolegicama u Oš Beletinec.
Vjeroučiteljica Ivana Kolarić, uz kratku prezentaciju s fotografijama i objašnjenjima pravila, predstavila je igre upoznavanja, motivacijske igre te igre ponavljanja kao primjere korištenja igara u nastavi vjeronauka.

Na kraju vijeća voditeljica je obavijestila vjeroučitelje o potrebi registriranja i načinu prijavljivanja za stručne skupove koje organizira Agencija. Zahvalila je vjeroučiteljima na dolasku i suradnji te predavaču i vjeroučiteljima koji su predstavljali primjere dobre prakse. Najavljeno je sljedeće stručno vijeće u ožujku iduće godine.

Ivana Kolarić
voditeljica ŽSV-a