Održano ŽSV Varaždinske županije - zapad

Održano je prvo ovogodišnje Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Varaždinske županije - zapad.

11. studenoga 2010. godine, Oš Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu

Stručni je skup započeo molivom koju je pripremila vjeroučiteljica Ivana štimec Protrka.

Nakon pozdrava, voditeljica ŽSV-a Silvija Čavlek predstavila je nove članove vijeća: Marina Rožić (Oš Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec) i Zoran Košić (Oš Ivana Rangera, Kamenica), te posebno pozdravila vjeroučiteljice koje su se vratile s porodiljnog.

Ovogodišnji je rad ŽSV zamišljen modularno na temu : «Nastavni oblici i metode rada prilagođeni potrebama i mogućnostima učenika» - Prva tema bila je obrađena i prezentirana sa stajališta suvremenih metoda poučavanja u nastavi vjeronauka.

Prof. Zdenko Kobeščak, vjeroučitelj mentor zaposlen u Oš Brestovec orehovečki, svoje je predavanje započeo otkrivajući koji su najdraži poklon prisutni dobili u životu. Nakon toga govorio je o razlici između vizije i misije kroz primjere velikih uspješnih korporacija i važnosti da svatko u poslu ima inspirativnu sliku o ciljevima u budućnosti.
Detaljno je izložio potkrepljujući primjerima timsko-suradničko učenje, organiziranje i vođenje, stavljajući naglasak na timske komunikacijske vještine i timsko generiranje ideja.
Timsku podjelu uloga pojasnio je kroz igru «šest mislečih šeširića».
Predstavio je, pojasnio i ponovo primjerima potkrijepio i slijedeće: Metodu «Benchmarking» koju koriste velike tvrtke i kroz nju ostvarjuju uspjehe- prikazao je kako navedenu metodu možemo koristiti u nastavi; značenje i upotrebu karikatura u nastavi vjeronauka, te naveo nastavne jedinice u kojima se karikatura može uspješno koristiti; upotrebu i način izrade kvizova, te najbolje teme za takav način rada; metode brzog učenja i korisnost ovakvog načina rada; upotrebu, izradu, porijeklo i učinkovitost umnih mapa u nastavi; koju glazbu i na koje načine koristiti u nastavi vjeronauka; kako i koje igre možemo koristiti u nastavi; kako, gdje i na koji način koristiti umjetnička djela u nastavi vjerunauka, koji ciljevi se ostvaruju kroz navedene načine rada, te koji su nedostaci i koje prednosti navedenih metoda.

Predavač je temu obradio na vrlo kvalitetan način, sa mnogo konkretnih primjera, te tijekom predavanja održavao komunikaciju sa sudionicima, čineći na taj nači atmsferu vrlo ugodnom i poticajnom.

Nakon pauze, dvoje je vjeroučitelja prezentiralo svoje nastavne jedinice: vjeroučitelj Danijel Mežnarić (Prvi izraelski kraljevi) i vjeroučitelj Davor Hojski ( Dani kruha i zahvalnosti). Nastavne jedinice prezentirane su kao primjeri dobre prakse.

Voditeljica je prisutne upoznala sa važnim obavijestima iz AZOO i KUVB. Navela je da će svi pozivi i obavijesti o stručnim skupovima na državnoj, regionalnoj, biskupijskoj ili lokalnoj razini nalaziti ili se već nalaze, na stranicama AZOO ili KUVB.

Prijave za sudjelovanje na skupovima ili isprike idu isključivo preko e-maila na adrese stranice agencije ili KUVB. Samo onim vjeroučiteljima koji se prijave do zadanog roka bit će izdana potvrda o sudjelovanju u radu vijeća. Svaki odgojno-obrazovni djelatnik dužan je do 1.1.2011. otvoriti svoju osobnu e-mail adresu kako bi se mogao prijavljivati na stručne skupove i svi se trebaju prijviti u sustav na www.ettaedu.eu do siječnja 2011.

Voditeljica ŽSV:
Silvija Čavlek