Održano Županijsko stručno vijeće u Rasinji
Zapisnik s ŽSV vjeroučitelja Oš Koprivničko – križevačke županije održanog u Oš Andrije Palmovića, Rasinja
SLAVLJE
Nakon dugo vremena od kako smo vijeća počinjali misom, ovo ŽSV započeli smo euharistijom u crkvi Našašća sv. Križa u Rasinji koju je predvodio vlč Damjan Koren uz župnika, vlč. Tita šmintića. Misnu žrtvu prikazali smo za naše drage kolege Zorana Havaića i Ivicu Suvalja. Bilo je prekrasno, opet smo bili „jedno srce i jedna duša“. Tako povezani u zajedništvu preselili smo se u školu gdje su nas već dočekale drage gošće, vjeroučiteljice Ivana Peček i Tamara Herjavec Habek.
ISKUSTVO I UDIVLJENJE
Nakon pozdrava voditeljice, najave dnevnog reda te predstavljanja novih vjeroučitelja u našem vijeću: Marine Horvat i Dajane Rajčevac, voditeljica je zahvalila svim vjeroučiteljima na trudu i žrtvi koju su uložili odazivom na županijsku Vjeronaučnu olimpijadu, njih jedanajstero. Dobrodošlicu je poželjela gošćama Ivani i Tamari uz poseban pozdrav predstojniku Ureda vlč. Damjanu Korenu. Predstojnik nam je uputio par obavijesti i osvrnuo se duhovnu obnovu. Voditeljica je svima prenijela pozdrave vjeroučiteljice Adriana Oštrkapa i njene kćerkice, koja je na porodiljnom.
Stručno vijeće započelo je molitvom koju je pripremila vjeroučiteljica Ivana Peček. Molitvom
kroz PPT prezentaciju, Ivana nas je snažno i jasno uvela u predavanje koje je Tamara započela motivacijskom igrom. Motivacijska igra imala je za cilj da osjetimo kako je iz perspektive djeteta s posebnim potrebama funkcionirati ako nemaš šake, a moraš nacrtati svoj najljepši doživljaj i kako je kad ti učitelj nadopunjuje crtež ili sugerira što da napraviš te utječe na tvoje mišljenje ili želje.
Vjeroučiteljica Ivana Peček, po struci prof. defektolog rehabilitator koja radi u Centru za odgoj i obrazovanje ''Tomislav špoljar'' u Varaždinu započela je svoje predavanje pod nazivom ''Praćenje i vrednovanje učenika s posebnim potrebama, metode rada, izrada materijala i pomagala''. Ivana je kroz 45-minutno izlaganje vrlo jasno i detaljno protumačila osnovnu terminologiju i vrste poteškoća, probleme s kojima se djeca s posebnim potrebama susreću u svakodnevnom životu i na koje načine se vjeroučitelji mogu takvoj djeci približiti, pomoći im i prenijeti nastavne sadržaje. S naglaskom na metode rada te izradu nastavnih materijala i pomagala, istaknula je važnost slikovnih materijala u boji, važnost glazbe, veličinu slova koju treba koristiti, organizaciju nastavnog sata, izradu prilagođenih radnih listića, posebnih mapa za takve učenike u redovnoj nastavi, upoznavanje poteškoća čitajući dosje o učeniku i suradnju s pedagoškom službom, izradu prilagođenog nastavnog plana i programa itd.
Posebno je istaknula odnos pun strpljenja i razumijevanja, brižnu atmosferu u kojoj će se osjećati prihvaćenima i voljenima.
Primjer dobre prakse prenijela nam je vjeroučiteljica Tamara Herjavec Habek, dipl. filozof i religiolog te educirana vjeroučiteljica za rad s djecom s teškoćama u razvoju koja radi u Centru za odgoj i obrazovanje ''Tomislav špoljar'' u Varaždinu. Kroz navedenu motivacijsku igru, Tamara je na kraju provela još jednu motivacijsku igru ili vježbu kojoj je bio cilj shvatiti kako treba pristupiti osobama koje ne vide uz prethodnu detaljnu najavu svega što ćemo im činiti. Penijela nam je svoje osobno iskustvo rada s osnovnoškolskom djecom u školi u bolnici u Varaždinskim Toplicama.
Obje vjeroučiteljice donijele su na vijeće i prezentirale obilje nastavnog materijala i pomagala (plakata, memory kartica, slagalica, lutaka) koje su same izradile i redovito koriste u svakodnevnoj nastavi.
Obogatile su nas i oduševile svojom zauzetom brigom za djecu s posebnim potrebama, svojom požrtvovnošću i revnošću prenošenja Božje ljubavi malenima. Vjeroučiteljica Ivana je istaknula da svi, na neki način, imamo posebne potrebe i da se vrlo malo razlikujemo od onih kojima su dijagnosticirane.
Vjeroučiteljice Ivana i Tamara su uz prenošenje stručnosti, svjedočile ljepotu (ponekad teško shvatljivu i nerazumljivu) života i rada s djecom s posebnim potrebama. Predavanje je završila vjeroučiteljica Tamara molitvom u kojoj je na vrlo uvjerljiv i pomalo čudesan način uprisutnila Boga koji s razlogom dopušta da postoje djeca s posebnim potrebama i šalje im anđele, a mnogi su ih od nas prepoznali u Ivani i Tamari.
NJIHOV USPJEH I NAMA NA DAR
Primjerima dobre prakse za redovnu nastavu, obogatile su nas vjeroučiteljice koje su napredovale u zvanje učitelja mentora Anita Fajdetić i Mrijana Ćorić. U zvanje učitelja mentora napredovao je i Robert ščuka, a i ja sam napredovala u zvanje učitelja savjetnika. Primjer kako uspješno odraditi sat vjeronauka prezentirao je i vjeroučitelj Zlatko Bočkaj koji je uspješno položio stručni ispit. Svima nam čestitam na uspjehu. Anitine pripreme (6.raz. „Isusova čudesa“ i 7.raz. „Isus Krist ispunjenje SZ proročanstva“), Marijanine pripreme (5.raz. „Početak čudesne povijesti“ i „Abraham“) i Zlatkovu pripremu (3.raz. „Isus daje priliku za novi početak“) možete pronaći na stranicama KUVB-a.
U radu Vijeća sudjelovalo je 36 vjeroučitelja, 5 vjeroučiteljica je na porodiljnom, 2 su se ispričale zbog bolesti, 1 vjeroučitelj je na bolovanju, a 7 vjeroučitelja (uglavnom svećenika) je izostalo neopravdano.
Voditeljica ŽSV Anita Bakovljanec