Pedagogija zajedništva Vojvodine i Vrapčića Drnje

Stručni suradnici dječjih vrtića iz Subotice u dvodnevnom posjetu prijateljskom vrtiću „Vrapčić“ Drnje.

Svi smo pozvani naviještati Kraljevstvo nebesko bez obzira na granice koje nas ne smiju razdvajati već spajati.

Dvodnevnim posjetom stručnih suradnika defektologa, logopeda, pedagoga i psihologa grada Subotice, dječjem vrtiću „Vrapčić“ Drnje potvrđena je suradnja započeta prije par godina u projektu koji ima za cilj razmjenu iskustava vrtića dviju država ali i nastavak suradnje sa dijasporom te pedagoškom strukom Vojvodine i Hrvatske.

U prvom dijelu posjete domaćini su kolegicama i kolegama iz Subotice pokazali i predstavili rad vrtića u Ždali i u Goli. Predstavljajući osim pedagoškog dijela i kulturu svoga kraja goste su primili istaknuti slikari Prekodravlja, Ivan Večenaj Tišlarov u svojoj bogatoj riznici slika u Galeriji Večenaj, te ih je u svojem domu primila slikarica Biserka Zlatar-Milinković umjesto svog supruga, načelnika Stjepana Milinkovića te pokazala svoj opus slika u obiteljskom okruženju.

U sklopu svog posjeta delegaciju Vojvodine primio je župan Koprivničko-križevačke županije gdin. Darko Koren i dožupan Ivan Pal u prostorima županije. Na prijemu je župan pohvalio nastojanje malog vrtića Vrapčić da ovakvim susretima i suradnjom prenosi i prezentira ne samo svoj pedagoški rad već i samu Županiju te time njeguje suradnju i prijateljstvo dva naroda. Župan je potvrdio mogućnost proširenja iste već sljedeće godine kada bi se organizirao posjet Subotici koji bi osim pedagoške razmjene struke uključio i mogućnost državne suradnje i razgovora o nekim zajedničkim projektima. Dožupan Pal je nazočnima predstavio rad predškolskog i školskog programa i načine financiranja, te potvrdio dobru inicijativu ovog vrtića vezanu uz širenje prijateljstva u struci u susjednim državama.

Ravnatelj škole i vrtića gdin. Jašo šimić izrazio je svoje oduševljenje prijemom u vrtiću i županiji te želju za daljnjom suradnjom već iduće godine u mjesecu svibnju kada bi vrtić „Vrapčić“ Drnje na međunarodnoj konferenciji pedagogije predstavio temu Uvođenje vjerskog odgoja u predškolske ustanove.

Nakon svečanog prijema kod župana gosti su posjetili Turističku zajednicu Koprivničko-križevačke županije gdje ih je sa turizmom kontinentalne Hrvatske posebno županije živopisno upoznao Krešimir Blažek i Kristina Sočev, a o zaštićenim parkovima prirode i ostalim projektima, Regionalnim parkovima, glede zaštite okoliša govorila je Marta Lenac.

Razgledavanjem grada pod stručnim vodstvom Adrijane Gajski i Marbisa gosti su upoznali Koprivnicu kroz povijest i sadašnjost. Svoj susret dviju ustanova završio je zajedničkim ručkom i posjetom vrtiću „Ivančica“ u Koprivničkom Ivancu.

„U svom pozivu i životu najvažnije i najviše što možemo učiniti je ostaviti tragove ljubavi i prijateljstva, te isto tako odgajati i djecu koja su nam povjerena. Smatramo da su ovakvi susreti od velike važnosti jer osim što razmjenjujemo rezultate dobre prakse uspjeli smo dogovoriti i konkretnu daljnju suradnju glede razmjene odgojiteljica koja bi se trebala ostvariti u ožujku sljedeće godine. Kao što je nama želja steći što više znanja vezanog uz Montessori program i njegovu integraciju u redoviti program, našim je prijateljima iz Vojvodine važno naći put kako integrirati vjerski odgoj i uopće ga započeti u specifičnim uvijetima u kojima oni žive i rade, pa se nadamo da ćemo svojim iskustvom iz prakse na međudržavnoj konferenciji pomoći u istome" - rekla je ravnateljica vrtića Snježana Tišljarić nakon susreta, te dodala da im je u planu proširiti djelovanje i naći prijateljski vrtić u Republici Makedoniji.

Željka Hrženjak, odgojiteljica u vjeri