Podjeljeni mandati novim vjeroučiteljima

Svečana podjela mandata novim vjeroučiteljima Varaždinske biskupije održana je 01. rujna 2011. godine, u dvorani Pastoralnog centra Varaždinske biskupije s početkom u 9,00 sati.

Varaždinski biskup, mons. Josip Mrzljak, podijelio je Kanonske mandate vjeroučiteljima s područja Varaždinske biskupije koji ove školske godine započinju službu vjeroučitelja.

Susret je započeo zajedničkom molitvom, nakon čega je pozdravnim govorom okupljenima dobrodošlicu zaželio predstojnik Katehetskog ureda mr. Damjan Koren, napomenuvši kako je za nove vjeroučitelje ovo svečani trenutak kojim ulaze u pastoralnu „vojsku“ Varaždinske biskupije. Bilo je 15 vjeroučitelja i 2 odgajateljice u vjeri.
Potom se novim vjeroučiteljima obratio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak stavivši u središte svojeg promišljanja svijest poslanja.
Kao što je mene poslao Otac tako i ja šaljem vas – to poslanje provlači se kroz cijelu povijest Crkve, a danas ga primate vi vjeroučiteljice i vjeroučitelji. Važno je zato biti svjestan duhovne službe – poslani ste u ime Crkve koja u vas ima pouzdanje, a šalje vas sam Gospodin Isus, istaknuo je vjeroučiteljima biskup Mrzljak. U tom kontekstu pozvao je nove vjeroučitelje na permanentnu duhovnu izobrazbu kroz duhovne vježbe i duhovne susrete uz Božić i Uskrs.
Biskup je podsjetio i na specifičan položaj vjeronauka u obrazovnom sustavu zbog svoje naglašene odgojne dimenzije u čemu nam je, uz naše znanje i sposobnosti, potrebna Božja pomoć i milost.
Zaželjevši svim okupljenima uspješan početak nove školske godine biskup Mrzljak podijelio je novim vjeroučiteljima mandate o kanonskom poslanju.
U završnom dijelu svečanosti mr. Koren je nove vjeroučitelje upoznao s djelatnicima i stručnim suradnicima Ureda. Pozvao je prisutne vjeroučitelje na aktivnu suradnju s Katehetskim uredom putem web stranice, a posebno je naglasio važnost zdrave komunikacije u školi, kao s učenicima tako i s kolegama u zbornici. U svakoj situaciji vjeroučitelj treba biti moralni autoritet, s čvrstim stavovima koje treba znati zastupati i braniti.
Nakon biskupovog blagoslova vjeroučitelji početnici ostali su na radnom dijelu koji je vodila savjetnica Anita Bakovljanec. Uputila ih je u administrativne, didaktičko-metodičke i opće praktične situacije u radu u školi.

Kanonski mandat primili su:

Odgajateljice u vjeri:
1. Sandra Besten