Pohod pape Benedikta XVI. Hrvatskoj

Konferencija za novinare u povodu apostolskog pohoda pape Benedikta XVI. Hrvatskoj održana je u srijedu 20. 4. u prostorijama Tajništva HBK u Zagrebu. Na konferenciji je predstavljena nova mrežna stranica.

www.papa.hr

Pozdravljajući okupljene, predsjednik HBK đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić istaknuo je radost što je papa Benedikt XVI. prihvatio poziv da posjeti Hrvatsku. Podsjetio je i na ranije pohode pape Ivana Pavla II. koji su ostavili duboke tragove. Stoga je uime hrvatskih biskupa još jednom pozvao sve vjernike da sudjeluju u programima u sklopu pastirskog pohoda. Također je vjernike pozvao da nastave moliti na nakanu pohoda. Važnim je istaknuo ulogu medija koji mogu pripomoći da pohod uspije.

Potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i europskih integracija RH i predsjednik Državnog odbora za pripremu i praćenje posjeta pape Benedikta XVI. Republici Hrvatskoj Gordan Jandroković zahvalio je predstavnicima HBK na suradnji u dosadašnjim zajedničkim pripremama. Istaknuo je da je pohod važan kako za vjernike, tako i za sve građane i građanke Hrvatske, te zemlju u cijelosti u važnom trenutku završetka pregovora s EU. Podsjetio je na odnose između Hrvatske i Svete Stolice koji su od samog uspostavljanja prijateljski, a posebno je istaknuo potporu Svete Stolice i Svetog Oca Hrvatskoj na putu u EU. U tom kontekstu podsjetio je na riječi koje je nedavno pri preuzimanju vjerodajnica novoga hrvatskog veleposlanika akreditiranog pri Svetoj Stolici izrekao Benedikt XVI. Ministar je istaknuo kako će se press-centar nalaziti u hotelu Westin, te će uskoro krenuti prijave za domaće i inozemne novinare.

Generalni tajnik HBK i glavni koordinator Organizacijskog odbora HBK za pripremu i praćenje pohoda Svetoga Oca mons. Enco Rodinis predstavio je program Papina pohoda koji je službeno od strane Svete Stolice objavljen u ponedjeljak 18. travnja. Istaknuo je da će pri dolasku u zagrebačku zračnu luku zrakoplovom Al Italia u subotu 4. lipnja Papu uz crkvene i državne predstavnike dočekati i vjernici velikogoričke župe bl. Alojzija Stepinca.

Predsjednik Odbora Zagrebačke nadbiskupije za doček Svetoga Oca zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski još je jednom podsjetio na način prijave za susrete koji idu isključivo preko župa. Istaknuo je kako se na bdjenje na Trgu bana Josipa Jelačića, te na misu na hipodromu neće moći bez besplatnih ulaznica. Posebno je upozorio, kako je susret i bdjenje na Trgu namijenjeno srednjoškolcima, studentima i radničkoj mladeži, dakle ne djeci i starijim osobama.

Biskup Gorski predstavio je novoobnovljenu mrežnu stranicu www.papa.hr. Istaknuo je kako se na glavnoj stranici uz logo Papina pohoda nalazi ispisano geslo "Zajedno u Kristu" i na glagoljici. Stranica će se redovito aktualizirati i dopunjavati novim sadržajem. A već sada je upozorio na zvučne i video-zapise, te istaknuo kako postoji mogućnost da svi zainteresirani pošalju video-uratke sa svojim svjedočanstvima, odnosno dobrodošlicom Papi. Na stranici se može naći i materijal vezan uz pohode pape Ivana Pavla II. Hrvatskoj, te veći dio audio-zapisa kojima je zabilježeno obraćanje Ivana Pavla II. hrvatskim vjernicima.

Biskup Gorski istaknuo je da je stranica dizajn Glasa Koncila, a na prikupljanju materijala volonterski sudjeluje četrdesetak studenata završnih godina studija s Hrvatskih studija, Fakulteta političkih znanosti i Filozofskog fakulteta. Biskup Gorski pozvao je sve koji mogu, da se uključe u pripremu susreta. Posebno je istaknuo potrebu za redarima.

IKA