"Projekt ruksak" zaživio u našoj biskupiji

Udruzi „Mariji obroci“, koja postoji od 1992. a bila je i vrlo aktivna prilikom pomaganja našim krajevima početkom 90-ih, cilj je vrlo jednostavan: izgladnjeloj djeci omogućiti jedan obrok dnevno i to u školi. Na taj se način djecu potiče da steknu obrazovanje koje ih kasnije u životu može izvući iz siromaštva. Napunjeni ruksaci namijenjeni su afričkoj djeci u Malaviju koja upravo zahvaljujući hrvatskim donatorima svakodnevno dobivaju jedan školski obrok.

U „Projekt Ruksak“, kojeg provodi udruga „Marijini obroci“, uključilo se nekoliko škola i župa s područja Varaždinske biskupije. Ovih dana udruženu akciju prikupljanja ruksaka i školskog pribora imale su V. Oš Varaždin, I. Oš Varaždin, Oš Vidovec, Prva i Druga gimnazija Varaždin, Oš Strahoninec i Župa Sv. Josipa Varaždin.

Većina djece koja dobivaju „Marijine obroke“ pretrpjela su rat, siromaštvo, glad ili prirodne katastrofe. Njihove im obitelji često ne mogu priuštiti osnovne školske potrepštine kao što su olovke i bilježnice, ili prikladnu odjeću za školu. Zbog toga djeca propuštaju nastavu i obrazovanje. Jednostavan ruksak sa školskim potrepštinama može toj djeci promijeniti život, jer su istraživanja pokazala da je obrazovanje najbolji način da kronično siromašna djeca pobjegnu od siromaštva kasnije u životu.
Ruksake su prikupljale vjeroučiteljice navedenih škola uz kordinaciju vjeroučiteljice Ivane Kolarić, te predstavnika mladih Karla Kruljca. Treba istaknuti i veliku podršku ravnatelja škola te župnika župe Sv. Josipa iz Varaždina, vlč. Ivana Žmegača. Kod prikupljanja, razvrstavanja i pakiranja ruksaka pomogli su mladi, djeca iz vjeronaučne grupe, roditelji i učitelji.
Svi koji su se mogli i htjeli uključiti trebali su darovati rabljene ili nove školske torbe ili ruksake napunjene sljedećim priborom: 2 bilježnice ili blokovi, kemijske i obične olovke, gumica, šiljilo, ravnalo, pernice, bojice ili pastele, četkica i pasta za zube, ručnik, sapun, 3 komada odjeće, obuća (japanke ili sandale), mala loptica i žlica.
Nakon prikupljanja ruksaka u školama, puni i prazni ruksaci dovozili su se u dvoranu Župe Sv. Josipa na Banfici koja je poslužila kao privremeno skladište. Slijedilo je njihovo razvrstavanje kako bi se ruksaci ravnomjerno napunili već prema tome kako je bilo naznačeno prema uputama same humanitarne organizacije „Marijini obroci“. Također ih je bilo potrebno označiti te upakirati u plastične vreće koje su obavezne zbog carinskih propisa.
U Oš Strahoninec prikupljeno je 120 ruksaka, I. Oš Varaždin 109, V. Oš Varaždin 106, Oš Vidovec 90, Prvoj gimnaziji Varaždin 55, Drugoj gimnaziji Varaždin 40, u župi Sv. Josipa-Banfica 84, a pojedinci darivatelji donijeli su još 14 ruksaka. Skupljeno je ukupno 618 ruksaka od čega 512 punih prema propisima i šalju se u Afriku. Ostali se uskladištuju za sljedeću godinu i ponovljenu akciju. Ostatak pribora i odjeće koji se ne mogu poslati, darovano je najpotrebnijima.
Spremni su ruksaci bili otpremljeni u Zagreb zajedno s viškom školskog pribora i odjeće kombijem kojeg je ustupio Caritas Varaždinske biskupije. Ruksaci su predani skladištu udruge u Zagrebu i odatle će biti isporučeni u Afriku. Za prijevoz ostatka ruksaka pobrinula se sama udruga.

S. Benč
Fotografije: I. Kolarić, K. Kruljac, S. Podobnik-Tušek, V. Foršek, S. Benč

U "Projektu ruksak" sudjelovale su i druge osnovne i srednje škole, osim ovdje navedenih. Uključivale su se pojedinačno u tu akciju tijekom godine, a posebno sada na kraju pa molimo vjeroučitelje iz tih škola se jave: kada su skupljali, koliko su skupljali,... Možete se javiti kroz komentare, ili pak člankom i fotografijama.