Stručno vijeće odgajateljica u vjeri

U prostorima DV "Sveta Uršula", koji je u sklopu Duhovnog centra "Dom svete Anđele" u uršulinskom samostanu u Varaždinu, u subotu 12. ožujka 2011. godine održano je međužupanijsko stručno vijeće za odgajateljice u vjeri s kanonskim mandatom i odgajateljice na teološko-katehetskom doškolovanju.

Nakon uvodne molitve, koju su kroz pjesme svetoj Uršuli i svetom Josipu izvela djeca DV Sveta Uršula, okupljene odgajateljice i biskupa mons. Josipa Mrzljaka pozdravio je vlč. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda. Zahvalio im je na svemu što čine za dobro povjerene im djece u predškolskim ustanovama, a posebno na nastojanjima da vjerski odgoj zaživi u njihovim sredinama. Ponudio je suradnju s Katehetskim uredom, koji im stoji na raspolaganju svaki radni dan. Potaknuo ih je neka se upišu za duhovne vježbe, koje su planirane prema Godišnjem planu. Odgajateljicama Renati Treska, Ružici Horvat, Ljubici Krnjak, Nataliji Kušek i Sonji široki čestitao je na uspješnom završavanju teološko-katehetskog doškolovanja i pozvao biskupa da im svečano uruči kanonske mandate. U prigodnoj pastirskoj riječi varaždinski biskup, mons. Josip Mrzljak pozvao je odgajateljice da uvijek imaju ponajprije pred očima činjenicu da one navještaju djeci vrednote evanđelja više svjedočenjem, a manje govorenjem. To čine i s ovakvim korizmenim temama kad je možda i teško približiti djeci korizmenog Isusa koji trpi. No, djeca kroz konkretne žrtvice i sitna odricanja mogu razumijeti bit Isusove poruke kako su vjera, ljubav i žrtva uvijek nužno povezane. Riječima ohrabrenja i podrške, biskup je odgajateljicama zaželio dobru i plodonosnu Korizmu.
Okupljene je zatim pozdravila s. Vesna Valek, ravnateljica Dječjeg vrtića „Sv. Uršula“ koja je u suradnji s Katehetskim uredom i svojim djelatnicama osmislila susret. Zaželjevši svima ugodan boravak, prisutne je upoznala sa slijedom događanja. U prvom dijelu je s. Elvira Krišto, glavarica samostana sestara uršulinki u Varaždinu, progovorila o temi Euharistije kao znaku Isusove ljubavi. Kroz konkretan interakcijski pristup, približila je temu Euharistije kao važno središte u životu svakog navjestitelja Evanđelja te tako ispunila cilj prvog dijela, koji je bio usmjeren prvenstveno osobnom promišljanju i duhovnom rastu odgojiteljica. U drugom dijelu kroz tri radionice naglasak je bio na onome što odgajateljice mogu ponijeti konkretno sa sobom u svoje vrtiće za djecu. Susret je završio svetom misom u uršulinskoj crkvi, koju je predvodio vlč. Damjan Koren.