Susret biskupa Mrzljaka s najboljim olimpijcima

Varaždinski biskup mons. Mrzljak susreo se s najboljim olimpijcima Varaždinske biskupije.

U dvorani Biskupskog ordinarijata, u srijedu 13. ožujka 2013. godine u 11,30 sati održan je susret biskupa Mrzljaka s po tri najbolje ekipe osnovne i srednje škole nakon međužupanijske/biskupijske razine natjecanja iz vjeronauka na temu "Sveti Dominik i Red propovjednika".

Na susretu su sudjelovali članovi ekipa s mentorima te ravnatelji njihovih škola, i to OŠ Hodošan, OŠ Trnovec i OŠ Metel Ožegović, Radovan, te Prve gimnazije Varaždin, Gimnazije “Fran Galović“ Koprivnica i Srednje škole Koprivnica. Bile su i ravnateljice gđa. Radmila Sačić (OŠ Trnovec) i gđa. Janja Banić (Prva gimnazija Varaždin).

Okupljene na već tradicionalnom prijemu kojeg organizira biskupijski Katehetski ured, pozdravio je vlč. Damjan Koren, predstojnik Ureda. Zahvalio je svim sudionicima natjecanja, te čestitao onim najuspješnijima, kao i njihovim vjeroučiteljima mentorima i ravnateljima škola na uloženom trudu i podršci koju im pružaju. Predstavnicima naše biskupije na državnoj razini poželio je uspješan nastup koji će sve razveseliti.

U ime prisutnih ravnateljica, vjeroučitelja mentora i vjeroučenika g. Krunoslav Burek zahvalio je biskupu Mrzljaku i vlč. Korenu na podršci i svemu dobrome što čine za realizaciju natjecanja i općenito za vjeronauk u školi.

Biskup Mrzljak podsjetio je okupljene kako je u olimpijskom duhu važno sudjelovati, a ne pobijediti. Važno je nadati se, truditi se jer tako ćemo se obogatiti sadržajima koji su zadani kao građa. Naglasio je kako vjeronaučno natjecanje nije samo natjecanje u znanju, nego i produbljivanje i učvršćivanje vjere. Poručio je da je potrebno svakodnevno učiti kako postati i ostati vjernik. Osvrčući se na ovogodišnju temu o dominikancima, crkvenom redu osnovanom u srednjem vijeku u vremenu korjenite duhovne promjene Crkve, naglasio je kao se prema svemu trebamo odnositi kritički. U današnjem vremenu protivnici Crkve često optužuju srednjevjekovnu Crkvu da je bila konzervativna, protiv napretka čovjeka i slično. No, iz povijesnih činjenica možemo zaključiti da je Crkva uvijek bila nositelj napretka, boljitka za čovjeka, kazao je biskup. Zahvalio je svim sudionicima ovogodišnjih natjecanja, te zaželio ekipama koje idu na državno natjecanje mnogo uspjeha i radosti te Božje milosti uz zagovor Blažene Djevice Marije.

Svim članovima ekipa, mentorima i ravnateljima za uspomenu su darovani prigodni darovi i priznanje za osvojeno mjesto na biskupijskom natejcanju.

Na državnoj razini natjecanja Varaždinsku će biskupiju predstavljati vjeroučenice OŠ Hodošan (Ana Jančec 8.a, Nina Dominić 7., Glorija Srpak 7., Doroteja Srpak 6.b) pod vodstvom mentorice vjeroučiteljice Valerije Štampar, te ekipa Prve gimnazije Varaždin (Marija Granić, 3. raz., Barbara Kokot 1. raz., Mihaela Zidarić 3. raz.  i Monika Domiter 1. raz. ) pod vodstvom mentora vjeroučitelja Krunoslava Bureka.

Deset najboljih ekipa, po pet iz osnovnih i srednjih škola, bit će nagrađeno već tradicionalnim zajedničkim izletom, i to u svetište Majke Božje Trsatske, u Opatiju i Veprinac u organizaciji biskupijskog Katehetskog ureda.

Tekst: V. Cesar

Foto: D. Koren