Susret biskupa s pobjednicima Vjeronaučne olimpijade

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak primio je sudionike državne vjeronaučne olimpijade s područja Varaždinske biskupije.

VARAŽDIN, 19. 4. 2010.

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak primio je u ponedjeljak 19. travnja članove ekipa koje su se pokazale najboljima na međužupanijskim natjecanjima vjeronaučne olimpijade, koja su za škole u Varaždinskoj biskupiji održana 24. veljače u Varaždinu.

Primio je članove ekipa osnovnih škola iz Koprivnice i Svetog Ilije te ekipe iz Prve gimnazije Varaždin, koji su se plasirali na državno natjecanje koje će se održati u Krapinskim Toplicama od 19. do 21. svibnja. Prijemu su nazočili i njihovi mentori i ravnateljice škola, članovi Povjerenstva te djelatnici Katehetskog ureda Varaždinske biskupije koji su i organizirali susret.

Okupljene je pozdravio vlč. Damjan Koren, predstojnik ureda zahvalivši im na sudjelovanju te im čestitavši kao najboljima koji će svoju mjesnu Crkvu predstavljati na predstojećem državnom natjecanju.

Čestitkama se pridružio biskup Mrzljak koji je mladima osobno posvjedočio o godinama koje je proveo u Krašiću zajedno s blaženim Alojzijem Stepincem, bakinim bratom i krizmanim kumom. Nadbiskup Stepinac nakon petogodišnjeg zatočeništva u lepoglavskom zatvoru u kućnom pritvoru u svojoj rodnoj župi Krašić sve do smrti 1960. godine proveo je punih osam godina, upravo u vrijeme kada je njegov pranećak Josip polazio pučku školu. Biskup Mrzljak prisjetio se nekoliko crtica iz tog vremena kako bi mladima još više približio čovjeka o kojem su mnogo naučili kroz olimpijadu kojoj je ove godine tema bila «Kardinal Alojzije Stepinac - uzor svećenika». Kazao je kako može posvjedočiti da je bio jednostavan, ali uzoran čovjek i svećenik, što pokazuje kako su sveci ljudi koji žive među nama te kako su svi ljudi pozvani na svetost koju mogu ostvariti svojim životom. Mladi su se na susretu zanimali za uvjete koji su potrebni za Stepinčevu kanonizaciju, pa ih je biskup Mrzljak potaknuo na molitvu za Stepinčev zagovor i zaštitu, kako bi njegov sveti lik što više bio prihvaćen među mladima te kako bi se dogodilo čudo potrebno za njegovo proglašenje svetim.

Biskup Mrzljak uručio je mladima priznanja za osvojena mjesta uz prigodne darove sa Stepinčevim likom. Prijemu su nazočili vjeroučenici iz osnovne škole Braće Radić iz Koprivnice (Marinela Bašić, Lorena Pintarić, Anika Polančec i Larisa Ravnjak) pod vodstvom mentorice vjeroučiteljice Ivane Flajs i Oš «Vladimir Nazor» iz Svetog Ilije (Mateja Vitez, Monika Golubar, Dominik Božić i Dario Hrastić) na čelu s mentoricom s. Ksenijom Topolovec, kao i ekipa Prve gimnazije iz Varaždina (Kristijan Cesar, Marko Domiter, Martina Gazdek i Petra Gazdek) pod vodstvom s. Marije Toplišnjak. Nazočile su i ravnateljice Marija Puhalo iz Koprivnice i Anđelka Rihtarić iz Svetog Ilije, koja je zahvalila na susretu. Po pet najboljih ekipa s natjecanja za osnovne i srednje škole bit će nagrađeno zajedničkim izletom u blaženikovo rodno mjesto Krašić, te Mariju Bistricu i Lepoglavu u organizaciji biskupijskog Katehetskog ureda.

Jasminka Bakoš-Kocijan
preuzeto s www.biskupija-varazdinska.hr