Susret mons. J. Mrzljaka sa studentima

Varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak susreo se sa studentima s područja Varaždinske biskupije, a studiraju na visokim katoličkim učilištima u Zagrebu - Katoličkom bogoslovnom fakultetu i Katehetskom institutu.

Zagreb, 2. ožujka 2010.

Susret, održan u pastoralnom centru župe sv. Josipa na zagrebačkoj Trešnjevci, započeo je molitvom uz pjesmu "Pusti mreže te". Nazočnima se kroz kratki uvod obratio predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije mr. Damjan Koren, nakon čega je riječ preuzeo mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski. Studentima, budućim vjeroučiteljima i pastoralnim suradnicima, progovorio je o važnosti njihove buduće službe, te ukorijenjenosti iste u crkvenu zajednicu. O tome svjedoči i mandat koji će oni koji budu zadovoljavali uvjete dobiti te biti ovlašteni u ime Crkve navještati Krista.

U daljnem tijeku susreta, vjeroučitelj Silvio Benč, stručni suradnik u Katehetskom uredu i urednik web stranice www.kuvb.org predstavio je ovu stranicu sudionicima skupa, te je pozvao studente da već sada usavršavaju svoje informatičko znanje kako bi se u svojem budućem radu vješto mogli koristiti i tim suvremenim sredstvima u navještanju.

Uslijedilo je i predavanje gđe. Anite Bakovljanec, vjeroučiteljice mentorice, s temom "Profil budućih vjeroučitelja" koju je izložila kroz tri glavne točke: stručne kompetencije, osobne kompetencije, te vjerničke ili duhovne kompetencije. Stjecanje tih kompetencija neophodno je za vjeroučitelja, u čemu je model savršenog profila sam Isus Krist. Kroz igru, sudionici su upoznali lakoću kojom se prihvaćaju kojekakve svjetovne ponude koje stoje u suprotnosti s identitetom osobe koja pripada Kristu.

Studentima se obratio mr. Damjan Koren, osvrnuvši se na predavanje gđe. Bakovljanec, naglasivši posebno duhovnu dimenziju vjeroučitelja koja je ujedno i ona svjedočka. Sudionike je na kraju ohrabrio u njihovim nastojanjima otac biskup. Susret je završio zajedničkom molitvom i blagoslovom, a sudionici su se zadržali na slobodnom druženju uz prirpemljenu okrepu.

Pozivu na susret se odazvalo 40 studenata koji studiraju u Zagrebu, a s područja su Varaždinske biskupije, te se nakon studija namjeravaju vratiti u svoj rodni kraj te tamo preuzeti službu. Na susretu su sudjelovali i g. Vladimir Cesar, tajnik u Katehetskom uredu te vlč. Marko Аurin, biskupov tajnik.

S.B.