Sveti Josip

Danas se spominjemo Marijina zaručnika i Isusova hranitelja, glavu Svete obitelji, Josipa iz Nazareta. Naši su ga preci izabrali kao zaštitnika Domovine, a mnogi na ovaj dan obilježavaju Dan očeva.

U ovoj prigodi donosimo nekoliko prigodnih tekstova:

MOLITVA SVETOM JOSIPU ZA DOMOVINU
Sveti Josipe, glavaru svete Nazaretske Obitelji i čuvaru Crkve Božje, Tebi se kroz stoljeća Crkva u Hrvata utjecala kao svom zaštitniku i Tvom je zagovoru preporučivala svoje obitelji i cijeli narod. Tebi povjeravamo sve obitelji  hrvatskoga naroda, da dnevnom molitvom, nedjeljnom Euharistijom i poslušnošću volji Božjoj ispune svoje poslanje ljubavlju, slogom i mirom.
U ovim teškim vremenima izmoli hrvatskom narodu i svim narodima zemlje mir u pravednosti i ljubavi! Zagovaraj nas pred Presvetim Srcem Isusovim da ostanemo vjerni Isusu Kristu i Katoličkoj Crkvi, te prolazimo zemljom čineći dobro! Amen!
 Ovu molitvu sastavio je kardinal Franjo Kuharić,
povodom obilježavanja 300 obljetnice proglašenja
svetog Josipa zaštitnikom hrvatskog naroda.

MOLITVA ZA OBITELJ

Bože, stvoritelju i milosrdni obnovitelju svoga naroda! Izlij, molimo te, obilan blagoslov na ovu obitelj, sabranu u tvoje ime. Neka svi njezini članovi, koji su povezani jednom ljubavlju, budu u duhu gorljivi i u molitvi postojani. Neka jedni o drugima  brinu i neka pritječu u pomoć potrebnima. Neka riječju i primjerom budu navjestitelji vjere.  Po Kristu.
(Iz knjige “Blagoslovi”)

MOLITVA ZA CRKVU
Gospodine, koji blagoslivljaš sve koji tebe blagoslivlju i posvećuješ sve koji se u te ufaju, spasi svoj narod i blagoslovi svoju baštinu. Čuvaj svoju Crkvu u njezinoj punini, posveti one koji ljube ljepotu tvojega doma. Proslavi se svojom božanskom moći i ne napuštaj nas koji se u te uzdamo. Podaj mir svome svijetu koji je tvoj, svojoj Crkvi, svećenstvu, našoj domovini i čitavome svojem puku.  Amen.
Sv. Ivan Zlatousti

Ovo je opis reljefa iz župne crkve sv. Josipa u Varaždinu-Banfica
Kipar ga je podijelio u tri motiva. U sredini je Sv. Josip držeći Isusa s kuglom zemaljskom u naručju. Lijevo je anđelovo navještenje Josipu: „Ne boj se uzeti k sebi Mariju ženu svoju, jer dijete koje u njoj začeto doista je od Duha Svetoga“. Desno je motiv koji kopira otajstvo iz Slavne Krunice: „Koji je tebe Djevice na Nebo okrunio“, tj. scena gdje Isus u nebu predaje krunu Josipu za njegovo vjerno služenje.