Svjetski dan braka 2010.

Svjetski se dan braka obilježava druge nedjelje u veljači, a ove godine pada na spomendan sv. Valentina.

Nemojte kupovati jedno drugom skupe darove - budite si međusobno dar.

Onima koji se vole pripada nebo.
Ako živite u ljubavi,
vi ćete ostajući na zemlji
biti zajedno u nebu.

Sretan brak.
Sretan zajednički život.
Doista veliko čudo.
Tajna ljubavi
između dvoje ljudske djece,
za koju možemo samo zahvaljivati.

Phil Bosmans

Svjetski dan braka kao ideja nastao je u Luisiani, SAD, 1981. godine, a posvećen je bračnomu paru, mužu i ženi kao stupu obitelji, osnovi Crkve i društva. Obilježava se na drugu nedjelju u veljači. Odnos između muškarca i žene temeljni je odnos u kojemu obilježja osobnosti i ponašanja svakoga pojedinačno te njihovo samopoimanje, osjećaj zadovoljstva i samoostvarenja značajno djeluju na zajedništvo koje čini bit odnosa.

Simbol Svjetskoga dana braka govori o poslanju i vrijednostima koje bračni parovi zastupaju. Muž i žena simbolično su predstavljeni kao dvije svijeće, podsjećajući nas da su muž i žena, bračni par, pozvani da budu svjetlo u svijetu. Par je spojen srcem koje pokazuje da je ljubav snaga koja čuva jedinstvo unutar para i pojačava spremnost za darivanje života te nadahnjuje druge na vjernost i jedinstvo.

Kao moto odabrane su riječi "Ljubite jedni druge". Ta je rečenica Isusova zapovijed ljubavi zapisana u 14. poglavlju Ivanova Evanđelja.

Molitva za naš brak

Nebeski Oče, zahvaljujemo ti za Tvoj pregolemi dar sakramenta braka. Omogući nam rasti u prisnosti s Tobom i jedno s drugim. Pouči nas ljepoti opraštanja kako bismo sve više i više postajali jedno u srcu, umu i tijelu. Ojačaj našu međusobnu komunikaciju i pomozi nam da postanemo živim znakovima Tvoje ljubavi. Pomozi nam da budemo primjeri predanja, ljubavi i služenja našim obiteljima i djeci. Učini nas znakovima jedinstva za koje Isus moli na Posljednjoj večeri. Otvaramo se vodstvu Tvoga Svetoga Duha koji nas osnažuje ljubiti u Isusovo ime slijedeći Njegove stope.

Amen.

DODATNI SADRŽAJI:

Poruka krčkog biskupa mons. Valtera Župana uz Svjetski dan braka 2010. može se preuzeti i pročitati OVDJE.

Svakako posjetite stranicu Ureda za obitelj Varaždinske biskupije.

Na stranicama Ureda za obitelj HBK možete pronaći korisnih sadržaja uz ovu temu.

Koristan članak možete pronaći i OVDJE.

O svetosti bračnih parova čitajte OVDJE.

Svakao pogledajte i DESET ZAPOVIJEDI ZA SUPRUŽNIKE te SEDAM LIJEPIH NAVIKA SRETNOG BRAKA koje smo objavili pod DUHOVNOM MISLI.

Zašto se bračni prsten nosi baš na četvrtom prstu možete saznati ovdje: