Terenska nastava vjeroučitelja

Međužupanijsko stručno vijeće vjeroučitelja osnovnih i srednjih škola Međimurske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske županaije održano u Gospićko-senjskoj biskupiji.

U subotu 20. travnja 2013. godine održano je Međužupanijsko stručno vijeće vjeroučitelja Varaždinske biskupije na temu Odgoj za vRijednosti- „Depositum fidei“ – Gospićko-senjska biskupija. Prvo i temeljno odredište bila je Udbina tj. nova Krbava smještena nad povijesno važnim Krbavskim poljem na kojem je 1493. u samo sat vremena u bitci protiv Turaka stradalo 10 000 hrvatskih branitelja.

Započevši pobožnost  križnog puta kod crkvice Svetog Marka Groba, nastavilo se uspinjanje sve do veličanstvene Crkve hrvatskih mučenika sagrađene u spomen svim mučenicima naše povijesti počevši od onih koji su dali živote na Krbavskom polju pa sve do mučenika Domovinskog rata. Nakon križnog puta, slavljena je sveta misa koju je predvodio mons. Mile Bogović, biskup Gospićko-senjske biskupije zajedno s mons. Tomislavom Rogićem, župnikom i čuvarom svetišta u Udbini te vlč. Damjanom Korenom, predstojnikom Katehetskog ureda Varaždinske biskupije. Zaželivši dobrodošlicu svim vjeroučiteljima, biskup Bogović koji je ujedno najzaslužniji za gradnju crkve, opisao je tijek nastanka ovog nacionalnog svetišta. Već je bl. papa Ivan Pavao II. za vrijeme svog pontifikata istaknuo potrebu popisivanja mučenika kao vrijednost koju treba ponijeti preko praga trećeg tisućljeća. Oduvijek su kršćani štovali mjesta mučenja i smrti apostola i svetaca koja imaju neprocjenjivu vrijednost jer su na tom mjestu oni prešli prag vječnosti. Naš je zadatak slijediti tragove mučenika. U sklopu HBK tako postoji Komisija za hrvatski martirologij čiji je zadatak napraviti popis žrtvi, tih dragocjenih bisera naše povijesti. U ovoj Godini vjere biskup Bogović pozvao je vjeroučitelje da učvrste svoju vjeru stavljajući im pred oči Kristov križ bez kojeg nema spasenja. Izmolivši Ispovijest vjere Hrvata katolika na kraju svete mise, vjeroučitelji su se uputili u razgled svetišta i pastoralnog centra. Tamo im je župnik mons. Tomislav Rogić nakon dokumentarnog filma Jakova Sedlara Lika - od početka hrvatske države do Crkve hrvatskih mučenika predočio povijest i sadašnjost ovih prostora. Prije svega, istaknuta je važnost gradnje Crkve hrvatskih mučenika upravo ovdje na Udbini, tj. nekadašnjoj Krbavi čija je krbavska biskupija jedna od najstarijih srednjovjekovnih biskupija u Hrvatskoj. Istaknut je oblik krbavskog križa koji potječe iz davne 1200. godine, a postao je simbolom iseljene Hrvatske te burna povijest mučeništva posebno u vrijeme komunizma i Domovinskog rata. Crkva se počela graditi 2005. godine, blagoslovljena je 2010.godine, a posvećena godinu dana kasnije. Važnost pape Ivana Pavla II. uviđa se na svakom koraku jer je upravo on blagoslovio kamen temeljac za crkvu prilikom svog posjeta Hrvatskoj 2003. godine u Rijeci. Nadahnuće za izgled bila je crkvica sv. Križa u Ninu. Tako se i unutar Crkve hrvatskih mučenika može vidjeti replika Višeslavove krstionice. Jedno je pročelje crkve okrenuto prema gradu, a drugo prema Krbavskom polju. Sve je puno simbolike, od zvona, godina i slova glagoljice na pročeljima sve do crvene linije koja vodi od papinog kipa u unutrašnjost crkve. Ova crvena linija simbolizira krv koju su mučenici prolili i završava kod oltara gdje se slijeva u Kristovu žrtvu. Ispod crkve uz pastoralni centar vjeroučitelji su imali priliku pogledati postav muzeja i knjižnicu, a ispred nje uz veliki Vukovarski križ, zapaljene su svijeće za sve poginule. Naime, branitelji su prilikom gradnje crkve počeli graditi Zid boli tj. donositi kamenje sa stratišta po cijeloj Hrvatskoj gdje su mučenici dali svoje živote. Također, u blizini  mogu se vidjeti i ostaci nekadašnje Crkve sv. Nikole koja je srušena za vrijeme komunizma. Posljednje subote u kolovozu svake godine obilježava se Dan hrvatskih mučenika na Udbini. Crkva hrvatskih mučenika poziv je da se prisjetimo poruke naših pradjedova ''Hrvatski sinovi i kćeri! Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti! Mi ćemo ga držati! Vaši pradjedovi." Ona je centar hrvatske povijesne memorije, sažetak naše kršćanske umjetnosti i arhitekture posvećene ljubavi za one koji su stradali za ljubav.

Nakon odlaska iz svetišta, mons. Tomislav Rogić poveo je vjeroučitelje na iskopine ostataka  nekadašnje krbavske katedrale sv. Jakova koji potječu iz 13. stoljeća. Arheološka istraživanja na tom mjestu  i dalje se provode.

Paljenjem svijeće, molitvom i pjesmom Bože, čuvaj Hrvatsku vjeroučitelji su na Plitvicama odali počast prvoj žrtvi Domovinskog rata, redarstveniku Josipu Joviću koji je dao život za domovinu na Uskrs 1991. godine.

Tada je nastavljen put prema Slunju sve do povratka u Varaždin. Na stručnom vijeću sudjelovalo je 120 vjeroučitelja.

Tekst: Ivana Kolarić
Foto: Silvio Benč