KATEHETSKI URED
VARAŽDINSKE BISKUPIJE


Zagrebačka 3
42000 Varaždin
Tel: 042/314-150
Mob: 099/490-7554
E-mail: katehetski@biskupija-varazdinska.hr

Radno vrijeme:
Ponedjeljkom: 7 - 14 sati
Utorkom: 7 - 14 sati
Četvrtkom: 7 - 13 sati
(pauza: 10:30 - 11:00)

U V. OŠ Varaždin održano ŽSV Varaždin Istok

U V. OŠ Varaždin održano ŽSV Varaždin Istok

Stručno vijeće vjeroučitelja u osnovim školama Varaždinske županije - istok održano je 15. veljače 2012. godine u V. Oš Varaždin.

Nakon pozdrava voditeljice, najave dnevnog reda te predstavljanja predavača i gostiju, stručno vijeće započelo je molitvom koju je pripremila vjeroučiteljica Ivana Peček. Nakon molitve, vjeroučiteljima se obratio predstojnik Katehetskog ureda, vlč. Damjan Koren uputivši par obavijesti s osvrtom na duhovnu obnovu.

Vjeroučiteljica Ivana Peček, po struci prof. defektolog rehabilitator koja radi u Centru za odgoj i obrazovanje ''Tomislav špoljar'' u Varaždinu započela je svoje predavanje pod nazivom ''Praćenje i vrednovanje učenika s posebnim potrebama, metode rada, izrada materijala i pomagala''. Kao što u samom nazivu predavanja stoji, kroz 45-minutno izlaganje vjeroučiteljica je zorno protumačila osnovnu terminologiju i vrste poteškoća, probleme s kojima se djeca s posebnim potrebama susreću u svakodnevnom životu i na koje načine se vjeroučitelji mogu takvoj djeci približiti, pomoći im i prenijeti nastavne sadržaje. S naglaskom na metode rada te izradu nastavnih materijala i pomagala, istaknula je važnost slikovnih materijala u boji, važnost glazbe, veličinu slova koju treba koristiti, organizaciju nastavnog sata, izradu prilagođenih radnih listića, posebnih mapa za takve učenike u redovnoj nastavi, upoznavanje poteškoća čitajući dosje o učeniku i suradnju s pedagoškom službom, izradu prilagođenog nastavnog plana i programa itd.

Na kraju predavanja predstavljen je DVD s raznim katehetskim materijalima (slikama, nastavnim listićima) koje su vjeroučiteljice Ivana Peček i Tamara Herjavec Habek ponudile članovima vijeća na korištenje u svakodnevnoj praksi. Također, vjeroučitelji su upoznati s obiljem literature o toj tematici te internetskim stranicama na kojima mogu samostalno pronalaziti i tako izrađivati nastavne materijale za rad s djecom u redovnoj nastavi.

Primjer dobre prakse ostvarila je vjeroučiteljica Tamara Herjavec Habek, dipl. filozof i religiolog te educirana vjeroučiteljica za rad s djecom s teškoćama u razvoju koja radi u Centru za odgoj i obrazovanje ''Tomislav špoljar'' u Varaždinu. Kroz dvije praktične vježbe, vjeroučitelji su upoznali nemogućnost ispunjavanja pojedinih zadataka koje nam je ona zadala, utjecanje na tuđe mišljenje i tuđe ''prepravljanje'' naših osobnih zamisli, ideja i želja. U drugoj vježbi, članovi vijeća shvatili su kako treba pristupiti osobama koje ne vide i zato im sve treba unaprijed reći i najaviti. U kratkom izlaganju, predstavila je rad s osnovnoškolskom djecom u školi u bolnici u Varaždinskim Toplicama gdje sama radi.

Obje vjeroučiteljice donijele su na vijeće i prezentirale obilje nastavnog materijala i pomagala (plakata, memory kartica, slagalica, lutaka) koje su same izradile i redovito koriste u svakodnevnoj nastavi.

Na kraju vijeća, vjeroučitelji su rješavali anketu o radu ŽSV-a tijekom ove školske godine. Pitanja u anketi bila su usmjerena na zadovoljstvo vjeroučitelja s terminom, mjestom održavanja, načinom rada Vijeća te je ponuđena mogućnost da vjeroučitelji sami izraze prijedloge o novim temama i predavačima za sljedeću školsku godinu.

Voditeljica vijeća zahvalila se svim vjeroučiteljima, a posebno vjeroučiteljicama Ivani Peček i Tamari Herjavec-Habek koje su prezentirale temu '' Praćenje i vrednovanje učenika s posebnim potrebama, metode rada, izrada materijala i pomagala''. Vjeroučiteljica Tamara predvodila je molitvu na kraju vijeća. Na Vijeću je bio prisutan 41 vjeroučitelj.

Tekst: Ivana Kolarić
Foto: više autora



Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika