Vjeroučitelji pohodili Bjelovarsko-križevačku biskupiju

U suradnji s Katehetskim uredom Bjelovarsko - križevačke biskupije, u skladu s Godišnjim planom Katehetskog ureda Varaždinske biskupije, održano je 30. travnja 2012. Među/županijsko stručno vijeće za vjeroučitelje u osnovnim i srednjim školama Varaždinske biskupije. Križevce i Bjelovar posjetilo je 120 vjeroučitelja.

Križevci - Bjelovar, 30. travnja 2012.

Predvođeni vlč. Damjanom Korenom, predstojnikom Ureda, vjeroučitelji su uz stručno vodstvo upoznavali bogatu kulturnu i vjersku povijest Križevaca. Domaći župnik vlč. Stjepan Soviček vjeroučitelje je proveo starim dijelom grada, crkvom Svetog Križa, konkatedralom Bjelovarsko – križevačke biskupije, župnom crkvom Svete Ane i grkokatoličkom katedralom Svete Trojice. Kratki povijesni prikaz Križevaca vjeroučiteljima je predstavio g. Zoran Homen, ravnatelj Gradskog muzeja i akademski slikar, a s. Zinovija, bazilijanka, provela ih je Biskupijskom knjižnicom, koja između ostalog čuva privatnu zbirku knjiga biskupa Janka šimraka. U svojem svjedočanstvu o svom redovničkom pozivu, kao i o životu grkokatolika u našoj domovini te o kulturnim znamenitostima i bogatstvu grkokatoličke liturgije s. Zinonija oduševila je jednostavnošću i iskrenošću.

U zajedništvu s mons. Vjekoslavom Huzjakom, biskupom Bjelovarsko – križevačke biskupije, vlč. Mirekom Hrvojićem, predstojnikom Katehetskog ureda, vlč. Korenom, vjeroučitelji su slavili svetu misu u bjelovarskoj katedrali Svete Terezije Avilske. U svojoj pastirskoj riječi biskup Huzjak govorio je o teškoćama s kojima se susretao Isus, propovijedajući u rodnom kraju. Ohrabrujući prisutne vjeroučitelje neka se ne razočaraju ako odmah ne vide plodove svojega rada. Često se u našem djelovanje među ljudima događa da jedni siju, a drugi žanju“. Važno je posvijestiti si da radimo za dobro povjerenih nam ljudi i uvijek tražiti nove načine i metode kako doprijeti do njihovih srdaca. Zahvaljujući ocu biskupu i njegovim najbližim suradnicima koji su odradili organizacijske poslove da bi vjeroučitelji pobliže upoznali Bjelovarsko – križevačku biskupiju, vlč. Koren uručio im je prigodne darove.

Cjelodnevno istraživanje, upoznavanje i druženje završilo je u I. Oš Bjelovar. Malonogometna ekipa vjeroučitelja, u revijalnoj utakmici, odmjerila je snagu i vještinu nogometa s ekipom svećenika domaće biskupije. Nakon zanimljive utakmice domaća ekipa pobijedila je rezultatom 11:5.

Osvježeni i obogaćeni dojmovima cjelodnevnog boravka na području novoosnovane biskupije, vjeroučitelji su krenuli put Varaždina.

Vlado Cesar
Foto: Silvio Benč