ŽSV vjeroučitelja VŽ županije - istok

Prvo ovogodišnje vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Varaždinske županije - istok.

Oš šemovec, 20. listopada 2009.

U utorak 20. listopada 2009., održano je Stručno vijeće vjeroučitelja Varaždinske županije – Istok. Vijeće je održano u Oš šemovec s početkom u 16,30 h. Kako bi se prisjetili važnosti vjeroučiteljskog poziva, susret je započeo prezentacijom „Misije“ i molitvom „Slava Ocu“. Nakon molitvenog početka, voditeljica Nensy Jurić upoznala je sve sudionike sa novim članovima vijeća, a to su: Barica s. Marta Barišić i Marija Selak.

Nakon predstavljanja novih sudionika, voditeljica je najavila prvo predavanje na temu „Vjernički profil vjeroučitelja“ koje je održao mr. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije. U uvodnom dijelu, predavač je prikazao pozitivne pomake i uspjehe u pastoralnom radu (220 vjeroučitelja, 30 odgajateljica u vjeri, 120 svećenika). Unatoč ovim silnim brojkama pastoralnih djelatnika na terenu, predavač je istaknuo da je ipak jedan od glavnih kriterija „uspjeha“, pohađanje svete mise. Po tom kriteriju, imamo mali broj praktičnih vjernika. Glavni razlozi ovakvoj situaciji su: pretvaranje vjere u religiju, nepouzdanje u Boga, osobna molitva u krizi... Ne smijemo se opravdati i izvlačiti u nepromjenljivost vlastitog karaktera već se trebamo vratiti na prve izvore, tj. ugledati na prvu Crkvu koja je bila postojana u zajedništvu, Riječi Božjoj, euharistiji i molitvi. Predavač je također naglasio da će od sada Duhovne vježbe za vjeroučitelje biti obavezne svake godine.

U drugom dijelu, predavač je iznio i neke konkretne slučajeve i probleme koji su se pojavili na terenu, a tiču se moralnog načina života vjeroučitelja (život prije braka, oblačenje, obaveze u školi...). Polako se primjećuje da su i kod nas vjeroučitelja , neke vrednote izgubile vrijednost. Na kraju, predavač je naglasio kako je takvih primjera ponašanja malo, ali da trebamo biti oprezni kako bismo bili i ostali autentični svjedoci u naviještanju Evanđelja.

Nakon predavanja, skupina mladih iz Martijanca pod vodstvom Ivane Sinković i Matije Červek razveselila je sve sudionike simpatičnim igrokazom „Kompjutor-moj najbolji prijatelj“ u kojem su mladi uspješno prikazali kako mladi danas često zaboravljaju prave prijatelje i mijenjaju ih za kompjutore.

Nakon igrokaza slijedila je pauza nakon koje je sljedila radionica povodom proslave 600 godina ludbreškog svetišta Predragocjene Krvi Kristove. Cilj radionice je bio izraditi pripremu s uključenim govorom o ludbreškom svetištu, unutar postojećih nastavnih jedinica, u okviru Plana i programa. Vjeroučitelji su bili podijeljeni  prema godištima, od 1. do 8. razreda .

Nakon rada u radionicama, voditeljica je pohvalila sve one koji su došli na vijeće dobro pripremljeni (pripreme , prilozi, laptop...) te tako uspješno izvršili zadatak.

Na samom kraju, voditeljica je iznijela i neke tehničke probleme (isprike za nedolazak na vijeće, krive e-mail adrese...), te je svima zahvalila na suradnji .

N.J.