ŽSV vjeroučitelja VŽ županije zapad

Održano je prvo ovogodišnje stručno vijeće vijeće vjeroučitelja u osnovnim školama Varaždinske županije - zapad.

Oš Ivana Kukuljevića Sakcinskog, 29. listopada 2009.
U četvrtak 29. listopada 2009., održano je Stručno vijeće vjeroučitelja Varaždinske županije – Zapad. Vijeće je održano u Oš Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu s početkom u 17 sati. Susret smo započeli molitvom za svećenike koju je osmislio i predmolio vjeroučitelj Goran Bunčić uz pomoć nove vjeroučiteljice Marije Grudiček. Nakon pjesme Krist na žalu, voditeljica Silvija Čavlek upoznala je sve sudionike sa novim članovima vijeća, a to su: Tomislav Rogulja i Marija Grudiček. Vesna Bugarinović, također nova vjeroučiteljica, nije bila prisutna.

Nakon predstavljanja novih sudionika, voditeljica je najavila prvo predavanje na temu «Vjernički profil vjeroučitelja» koji je održao mr. Damjan Koren, predstojnik Katehetskog ureda Varaždinske biskupije. U uvodnom dijelu predavač je prikazao pozitivne pomake i uspjehe u pastoralnom radu ( 220 vjeroučitelja, 30 odgojiteljia u vjeri, 120 svećenika). Unatoč ovim brojkama pastoralnih djelatnika na terenu, predavač je istaknuo da je ipak jedan od glavnih kriterija «uspjeha», pohađanje svete mise. Po tom kriteriju, imamo mali broj praktičnih vjernika. Kao glavne razloge predavač navodi: pretvaranje vjer u religiju, nepouzdanje u Boga, osobnu molitvu u krizi...Ne smijemo se opravdavati i izvlačiti u nepromjenjivost vlastitog karaktera već se trebamo vratiti na prve izvore, tj. ugledati na prvu Crkvu koja je bila postojana u zajedništvu, Riječi Božjoj, euharistiji i molitvi. Predavač je također naglasio da će od sada Duhovne vježbe za vjeroučitelje biti obavezne svake godine.

U drugom dijelu, predavač je iznio i neke konkretne slučajeve i probleme koji su se pojavili na terenu, a tiču se moralnog načina života vjeroučitelja.Polako se primjećuje da su i kod nas vjeroučitelja neke vrednote izgubile vrijednost. na kraju, predavač je naglasio kako je takvih primjera ponašanja malo, ali da trebamo biti oprezni kako bismo bili i ostali autentični svjedoci u navještanju Evanđelja.

Nakon predavanja slijedila je pauza. U drugom dijelu prvog ovogodišnjeg vijeća slijedila je radionica povodom proslave 600 godina ludbreškog svetišta Predragocjene Krvi Kristove. Cilj radionice bio je izraditi pripreme s uključenim govorom oludbreškom svetištu, unutar postojećih nastavnih jedinica, u okviru Plana i programa. Vjeroučitelji su bili podjeljeni prema godištima, od 1. do 8. razreda.

Nakon rada u radionicama voditeljica je zahvalila svima koji su na vijeće došli dobro pripremljeni te iznjela neke tehničke probleme. S pozivom na slijedeći susret u prosincu i zahvalom na suradnji, u odličnoj atmosferi završeno je i prvo Vijeće u ovoj školskoj godini.

Silvija Čavlek