Županijska smotra Dani kruha 2011.

U VII. Oš VARAŽDIN i župi Uskrsnuća Isusa u Kučan Marofu u petak 14. listopada i u subotu 15. listopada 2011. godine na Franjevačkom trgu u Varaždinu, održana je županijska smotra „Dani zahvalnosti za plodove zemlje – Dani kruha“ za osnovne i srednje škole Varaždinske županije.

ŽUPANIJSKA SMOTRA „DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE - DANI KRUHA“ 2011. GODINE

Svečanost je započela u prostorima VII. Oš Varaždin, čiji je okoliš prigodnim uređenjem podsjećao na seosko gospodarsko dvorište. Njezini hodnici i učionice uređeni su raznim starim predmetima, ručnim radovima, koje su naši djedovi, bake i roditelji koristili u svakodnevnom životu.

škola je pod geslom „Skupite preostale ulomke da ništa ne propadne“ Iv 6,12 pripremila svečanu priredbu i prisutnim gostima iz 30 osnovnih i srednjih škola kroz glazbeno-scenske prikaze dočarala i posvijestila važnost zahvaljivanja Bogu na darovanim plodovima zemlje. Potom je u dvorištu škole posađeno „stablo nade“, a ove godine je to drvo duda ili murve. Sadnicu je darovala Srednja škola „Arboretum Opeka“ Marčan.

Svečana povorka učenika u narodnim nošnjama svog kraja, ravnatelji(ca)ma škola, članovima povjerenstva i župljana prošla je glavnom ulicom Donjeg Kučana, koju su mještani prigodno ukrasili, prema župnoj crkvi Uskrsnuća Isusova, gdje je misno slavlje predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak. Biskup je sve podsjetio kako je svaka sveta misa zahvala Bogu za Njegova dobročinstva i Njegovo djelovanje u životu vjernika. Bog je u životu čovjeka želio biti po kruhu, kao što su to izrekli svojim recitacijama učenici na školskoj priredbi, rekao je biskup dodavši da su po Kruhu života i ljudi pozvani jedni drugima biti “dobri poput kruha“.

Nakon mise svi su se gosti organiziranim prijevozom vratili u školu domaćina, gdje su mogli razgledati izložene ručne radove, stare predmete, alat i oruđe za obradu zemlje, kao i postavu starinske kuhinje - kulturnu baštinu ovog kraja. Veliku pažnju prisutnih gostiju plijenila je STOPA - naprava kojom se obrađivalo zrno heljde, pomalo zaboravljene poljoprivredne kulture, koja se tu nekad uzgajala, a od koje su ljudi uspijevali prehranjivati obitelji. Druženje je nastavljeno u obiteljskom ozračju za „obiteljskim stolom“.

Sama smotra izložbenih prostora 24 prijavljenih osnovnih i srednjih škola s područja Varaždinske županije dogodila se u subotu 15. listopada prijepodne na Franjevačkom trgu u Varaždinu. Učenici i učiteljice prisutnih škola građanima Varaždina - prolaznicima nudili su svoje proizvode, što je mnoge iznenadilo i obradovalo. Dogodilo se spontano druženje, izmjena iskustava, buđenje sjećanja na prošle dane.

Prosudbeno povjerenstvo donijelo je odluku da 2012. godine na državnoj smotri Varaždinsku županiju predstavljaju VII. Oš Varaždin i Srednja škola s pravom javnosti u Maruševcu. Zajedničku poruku prolaznicima i svima nama predstavnici okupljenih škola odaslali su humanom gestom tako da su sve „preostale ulomke skupili u košare“ i podijelili s potrebitima, darujući ih Caritasovoj pučkoj kuhinji u Varaždinu.

šKOLE SUDIONICI SMOTRE, 15. listopada 2011. godine
4.V. Oš VARAŽDIN
5.Oš IVANA RANGERA KAMENICA
6.Oš NOVI MAROF

Ove je godine bilo vidljivo da je veliki doprinos ovoj smotri dao lijepi broj naših vjeroučitelja, na čemu im zahvaljujemo i potičemo da nastave promicati svijest zahvale Bogu za sve što nam daje.

Vladimir Cesar - tekst
Jasminka Bakoš Kocijan - fotografije